Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Rozumím tomu dobře, že SLED 15 nejenom, že nemá na rozdíl od OpenSUSE 15 jako výchozí desktop KDE, ale ani jej vůbec neobsahuje?!
* pocet zamestnacu: Red Hat: 12000 (jenom v Brne sedi 1400) / SuSe: 1400
* revenue 2017 Red Hat: 3 mld. USD / SuSe: asi desetina
Technická poznámka: RHEL má na portfoliu Red Hatu výrazně menší podíl (z hlediska obou kritérií) než SLES v SUSE. Ale především: když si kupujete auto, rozhodujete se také především podle toho, která automobilka má největší obrat a nejvíc zaměstnanců?
* kernel contribution Red Hat: 7.2 % / SuSe: 3 %
Tyhle statistiky opravdu bere někdo vážně?
* zmena vlastnika za poslednich deset let: Red Hat: zadny / SuSe: asi pet (kdo by to pocital)
Reality check: za posledních deset let proběhly změny vlastníka přesně dvě, obě měly za následek větší míru autonomie. Nyní se chystá třetí, u které tomu nebude jinak. Tak jako tak… pro výběr OS nepříliš relevantní.
Pokud nejsem zrovna zamestnanec SuSe (byt byvaly), tak je volba jasna :).
To je ale zajímavé, kolik firem - včetně dost velkých - mají pod palcem naši (bývalí) zaměstnanci.
K těm prodejům: V roce 2003 ji koupila společnost Novell.
2018 - 2003 = 15. Tedy ne "za posledních deset let".
Před pár dny koupila společnost EQT divizi SUSE … A jestli píšeš, že se chystá další prodej, tak to bude přesně pět, i když kdo by to počítal.
Kdybyste četl pořádně, věděl byste, že před pár týdny bylo oznámeno, že se MFI a EQT Partners dohodli na prodeji, který se fakticky uskuteční někdy začátkem roku 2019. Takže jak už jsem napsal, za posledních deset let (což je interval, který jste si vy sám vybral) se uskutečnily změny přesně dvě (nikoli pět) a jedna další se chystá na začátek příštího roku.
To, že SuSe neustále mění vlastníka…
Jen pro pořádek: to jméno bylo původně "S.u.S.E.", později "SuSE", dnes "SUSE". "SuSe" to nebylo nikdy.
Každou firmu někdo vlastní a když se nad tím zamyslíte, firma, která má vlastní akcie, vlastně "mění vlastníky" prakticky neustále a nikdo se nad tím nepozastavuje. Naopak třeba fúze Attachmate/MFI tak úplně "změnou vlastníka" ani nebyla, protože obě společnosti měly dost velký překryv vlastnické struktury (a navíc to v některých zprávách dokonce bylo označováno jako "reverse merger").
…a příliš neroste je způsobeno i tím.
Opět jste poněkud na štíru s realitou: v posledních letech SUSE roste o nějakých 15-20 procent ročně. Není to nějaký raketový start up, ale je to dost solidní růst. Red Hat vykazuje velmi podobný růst, také o něm budete tvrdit, že "příliš neroste"? A jen tak mimochodem, právě tento růst je jedním z důvodů, proč se EQT Partners rozhodli do SUSE investovat (ona totiž tahle akvizice je dost odlišná od předchozích, ale proč se zatěžovat nějakými fakty, že).
Obecně se nechci přít ani o jednom tvrzení, jenom ukazuju pohled, kterým se na SuSe dá dívat v případě, že si nechceš hrát, ale používat systém jako platformu pro aplikace v prostředí, kde jsou důležité o dost jiné věci, než nad kterými se donekončna dokážou hádat desktopoví uživatelé, nebo hardcore linuxáci.
Jak už tu několikrát padlo, je zvláštní, že vy vidíte zásadní varovné signály, kvůli kterým je (podle vás) použití SLESu ve firmě nemyslitelné, ale v těch opravdu velkých firmách jsou z nějakých důvodů samí ignoranti, kteří to vidět nedokážou a SLES nasadí (a ještě si kvalitu supportu pochvalují).
máš v mnohém pravdu, ale jen povrchně. Jádro věci zůstává nedotčené
Je docela úsměvné, když mne z povrchnosti obviní člověk, který se za časový interval, který si sám zvolil, místo dvou změn vlastníka dopočítá pěti (což je mimochodem počet, ke kterému ještě nedošlo za celou šestadvacetiletou historii firmy, a to dokonce ani když započítáme ten prodej, který není ještě ani schválený akcionáři), který nemá tušení, jak ty akvizice vlastně vypadaly (třeba že Attachmate kupoval Novell a že fúze s MFI byla připravovaná tak dlouho dopředu, že se o ní dost možná jednalo ještě před tím, než se Novel stal součástí Attachmate) a jaký byl jejich reálný dopad (třeba že období růstu začalo právě po akvizici Attachmatem, že každá z předchozích dvou vedla k větší autonomii a že prodeji EQT bude předcházet úplné osamostatnění SUSE). Hlavně že vidíte, že "nedůvěryhodná firma, která neví co se sebou", to vůbec není povrchní hodnocení, ale závěr plynoucí z hluboké analýzy všech dostupných informací.
Těmto ignorantům přeju hodně štěstí při řešení problémů na které narazí ihned jakmile budou potřebovat opravdové "enterprise" vlastnosti.
Opravdu vás ani na vteřinku nenapadlo, že by to mohlo být i jinak? Tedy třeba tak, že by v LSE, SAPu a stovkách dalších velkých firem nemuseli sedět samí tupci, kteří problematice rozumějí daleko hůř než vy a nejsou na rozdíl od vás schopni vyhodnotit, jak to se SUSE opravdu je? Že mnozí z nich už mají s našimi službami mnohaleté zkušenosti a že asi nejsou tak úplně hrozné, když s námi pravidelně prodlužují kontrakty? (A ne, opravdu to není tak, že by nikdy nepotřebovali využít support v nějaké kritické situaci.)
netrvam na svych deseti letech od zacatku, tak si vyber obdobi a rekni kolikrat k temto zmenam doslo
Už jsem to napsal několikrát. Za posledních deset let (vámi zvolené období) to bylo dvakrát. Za celou historii firmy (tj. 26 let - to je v IT věčnost) třikrát. Když k tomu přidám i výhled na nejbliží rok (až pět), tak s největší pravděpodobností čtyřikrát. Ale to už jsme na nějakých třiceti letech, takže to není zase až tak strašně moc. K tomu, jaký byl skutečný efekt těch posledních dvou akvizic, už jsem se také vyjádřil několikrát.
A zkus to srovnat s Red Hat (i kdyz ja jsem o Red Hat nezacal).
Red Hat je AFAIK veřejně obchodovaná akciovka. Což v praxi znamená, že jeho vlastníci se mění každý den, jen se o tom nepíše v novinách. Třeba podle wikipedie získaly v letech 1998-99 menšinové (ale patrně dost velké, aby to stálo za zmínku) podíly v Red Hatu společnosti Intel, Compaq, IBM a… Novell.
Btw. jak to vypada ted v Mnichove? Uz konci se SuSe? http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/dolni-sasko-se-vraci-k-windows
Povídejte mi ještě něco o povrchnosti… Kdybyste se obtěžoval kliknout na odkazy, přečetl byste si např. že "LiMux is also the name of the Linux distribution (an Ubuntu derivative) used for the project as the operating system…". A také byste věděl, že rozhodnutí o přechodu na Windows bylo politické a s kvalitou software mělo společného pramálo (stejně jako ten software se SUSE nebo SLESem).
Treba za tim stoji prave racionalni rozhodnuti o dodavateli, ktery pro takove pouziti neni duveryhodny.
I kdyby, je to irelevantní, protože SUSE v tomto případě žádným dodavatelem nebylo. Obtěžoval jste se aspoň po mém upozornění podívat na ten odkaz? Dočetl byste se, že si tam na desktopy bastlili vlastní distribuci odvozenou z Ubuntu. Jak podle vás rozhodnutí zrušit tento projekt a přejít na Windows souvisí s důvěryhodností SUSE a SLE?
Tiskni
Sdílej: