Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Source code will include the Swift compiler and standard library.– https://developer.apple.com/swift/blog/?id=29
Já jsem jen rád, že to nejsou známé zpěvačky.
Kde sa pouziva Go ? ... Java nie je dost cool.Tady bych nesouhlasil. Go ma sve vyhody (CSP model a built-in channels) a hlavne podstatne jednodussi deployment. Mate jednu binarku, kde je vse potrebne staticky slinkovane, a jsou tam jen dve zavislosti: (a) architektura - amd64, arm ... (b) par kernel system calls - Linux, FreeBSD ... . Architektura je roky stabilni, stejne jako systemove cally a pak neni co resit.
- ano, dle mnohych prekonany svet.O to bych se nebal, podstata SW je takova ze stabilni, podporovane a integrovane distro bude potreba.
http://talks.golang.org/2015/gogo.slideAs of the 1.5 release of Go, the entire system is now written in Go.
(And a little assembler.)C is gone.
Side note:
gccgo
is still going strong.
This talk is about the original compiler,gc
.
V podstate desktop aplikacie su mrtve (az na velke molochy typu Adobe suite), herne enginy a podobne. Nie je to proste rentabilne.Rozhodně ještě započítejte vědecký/výpočetní (dobře, řekněme že clusterové věci nejsou "desktop") soft, toho není málo.
Je to produkcni jazyk, nikoliv research vec, takze pokud voli konzervativni pristup a sazeji na overene postupy, a je to jen dobre.Není třeba sázet výhradně na ověřené postupy. Například F# přišel s typovými poskytovateli a ukázalo se, že to byl dobrý tah. Pokud si autoři jazyka nejsou jisti, zda je daná vlastnost dobrá, mohou ji přidat jako experimentální – vlastnost bude standardně vypnuta a uživatel ji může zapnout a použít na vlastní nebezpečí. Takhle je Swift jen osekaná verze F# s trochu jinou syntaxí, která IMO vznikla jen proto, aby měl Apple vlastní jazyk.
Takhle je Swift jen osekaná verze F# s trochu jinou syntaxí,A F# zase "vykradal" Ocaml, ktera ...
která IMO vznikla jen proto, aby měl Apple vlastní jazyk.Mozna. Spise to vypada, ze prisla doba kdy stavaji mainstreamove jazyky z nejakych duvodu nevyhovuji soucasne situaci, hleda se nahrada a kdo prijde s necim pouzitelnym, bude mit vyhodu. A megamolosi jako Google/Apple/Microsoft maji prirozenou vyhodu a silu neco tlacit.
Problem je v tom, ze se take casto po letech ukaze, ze to nebyl az tak dobry napadTo je pravda, ale to se může stát kdykoliv. Například někdo si myslí, že dědičnost s otevřenou rekurzí (metoda předka může zavolat metodu potomka) je špatná věc.
A F# zase "vykradal" Ocaml, ktera ...Ano, jenže F# není a ani nebyl jen osekaná verze OCamlu. F# měl navíc například overloading, active patterns, computation expressions, jednotky míry, hodnotové typy, reflexi, snazší binding C knihoven.
Tiskni
Sdílej: