Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
to cíleně porušuje filozofii Unixu "malé utility, co dělají jen tu jednu svou věc"Please elaborate.
Není třeba:to cíleně porušuje filozofii Unixu "malé utility, co dělají jen tu jednu svou věc"Please elaborate.
The Unix philosophy talks about software as a toolset, about tiny programs that can be composed seamlessly. The principles are sound, and have indeed stood the test of time. But ...Citováno z článku "On TermKit" na který odkazuje novinka.
So while I agree that having a flexible toolbox is great, in my opinion, those pieces could be built a lot better.V čem konkrétně TermKit porušuje filosofii malých nástrojů, které dělají jednu věc? V tom, že ty malé nástroje jsou napsané v JavaScriptu? No, tak to jste to rozsekli.
ls
, tak mi to přijde výrazně přehlednější než klasické ls -l
(nebo spíš – jako mnohem líp podaný mnohem lepší výběr relevantních informací). Vidím název, zvýrazněný, vidím velikost, potlačenou, ale je tam, a vidím typ, v podobě ikony. Práva? Vlastník a skupina? Datum … čeho vlastně? Ne, to obvykle nepotřebuju.
cat
obrázku přímo zobrazí ten obrázek, v případě potřeby nejspíš zmenšený tak, aby se do okna terminálu vešel? ANO! Doplňování s rozbalovacím seznamem možností? Hell yeah!
Mně je tahle snaha sympatická, ale dokud se neprokoušu zdrojákama (nejdřív příští týden), nevím, co říct dál.
alias ll='ls -lhA'
, protože číst velikost souborů v bajtech je perverzní (taky nutně potřebuju mít něco tučně, i když to nedává smysl). Ostatně, najít největší soubor znamená ls -S
, ta obsese v hledání naprosto šílených situací jakožto zásadních argumentů mne nepřestává udivovat.
Doplňování s rozbalovacím seznamem možností? Hell yeah!To by šlo ale i v bashi v textovém terminálu, např. přes něco ve stylu ncurses, nebo jak má autocomplete midnight commander.
imho zsh to umíDoplňování s rozbalovacím seznamem možností? Hell yeah!To by šlo ale i v bashi v textovém terminálu, např. přes něco ve stylu ncurses, nebo jak má autocomplete midnight commander.
linuxového terminálu, který se od 80. let nezměniltohle mi uplne moc nedava smysl
Hustý, snad se to chytne
Neříkám že TermKit bude špatný, určitě někomu sedne víc jak textová verze. Někdo by to ale mohl zkusit i opačně - místo GUI v terminálu zkusit principy terminálu v GUI - jednoúčelové aplikace, které by komunikovaly mezi sebou. Třeba takový e-mailový klient. Ten umí jen posílat a přijímat zprávy (zase ale co nejlíp, podpora víc účtů, zabezpečení, atd.). Neobsahuje ani vlastní adresář, jen rozhraní (třeba D-Bus), přes které si adresy může získat od jiné aplikace, která se o kontakty stará: jednoduchý adresář, LDAP klient... Je spojen se správcem připojení, takže pokud se odpojím od internetu, nejen že na mě nebude křičet že se nemůže spojit, ale ani se o to nebude pokoušet (na druhou stranu může křičet když mu to nepůjde s připojením funkčním). Další spojení je s ikonou v oznamovací oblasti - samostatná aplikace, která obsahuje pouze rozhraní pro ovládání svojí "plné" verze. Jen fantazie :)
Moc nechápu, co tím chtěl básník říci, ale v KDE se něco takového děje, protože Plasma, Nepomuk atp.
Tiskni
Sdílej: