Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
To je přehnané. Ve vysoké kvalitě jako takové to není,No ono je hlavně potřeba počítat s tím, že Quality is a perceptual, conditional and somewhat subjective attribute and may be understood differently by different people. (já osobně jsem dokonce zastáncem toho, že Some philosophers assert that a quality cannot be defined a nebo to aspoň není tak jednoduché) a nejlíp je se toho slova pro účely porovnání se vyvarovat.
a při zachování rozumné velikosti kdoví co s tím theora provede.No s ohledem k jiný rozměrům bloků u obou formátů asi nic pěkného.
Nevím jak se tomu jinak má říkatNo tak to jsme dva. Zatím nad tím furt špekuluju.
ale třeba skutečnost, že se ta videa při pohybu rozpadají na kostkyNo a to je to o čem mluvím, protože veškeré kompresní algoritmy založené na blocích se rozpadají na kostky a vůbec k tomu ani nepotřebují pohyb.
Za prvé se jedná o převod do Ogg/Theora, za druhé převádí jen „videa“ ze známých video služeb (zatím jen z Youtube).
Myslím, že o technickou kvalitu videa na webu ani tak nejde – primární je obsah. Pro mě má daleko větší hodnotu, že se nemusím rozčilovat* s Flashem, než že bude video kostičkované takhle nebo trochu jinak.
Když budu chtít (technicky) kvalitní divácký zážitek tak si seženu video jinak než abych na něj koukal v nějakém políčku v rámci nějaké webové stránky.
Nějaké ukázky:
*) proprietární, nestabilní, zatěžuje CPU atd. atd. všichni asi znají.
ztráty technické kvality(a teď nechci obviňovat ten či onen formát, ale prostě poukazuju na
originál dílazpracovaný perceptuálním kodekem), ale jediné co tomu brání je vhodná dohoda mezi lidmi. To mě vždycky dovede rozpálit do ruda.
Nejen pro YouTube existuje spousta pluginů, skriptů a rozšíření…jj, ale tohle se mi líbí, že nemusíš nic instalovat, jen zadáš URL a za chvíli máš adresu, na kterou se dá odkazovat, ani to nemusíš stahovat a nahrávat na nějaký další server.
Kyknos na diskotéce – odhalení pravé identityObávám se, že tohle jsem nepobral
Tiskni
Sdílej: