OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ale obávám se, že patříš mezi ta individua, která považují Debian stable za normální.A co je na něm, prosím, "nenormální"?
Něco ke čtení ohledně (ne)opravování chyb.
Pointa je v tom, že se během vývojového cyklu jen dovychytávají chyby, především bezpečnostní a nezatahují se potenciální nové s novými(rozuměj jinými) verzemi software.A neresi se stare, pokud tedy na ne neni CVE. Kdyz mi nekdo zacne neco vykladat o debainnich maintainerech a jejich opravach, vzpomenu si na treba na tenhle bug - tim jsem ukoncil pouzivani Debianu na serveru..
Už rozumíš, nebo to necháme na to pivo?Částečně. Vím co chceš říct, co se týká Trinity, ale nechápu co to má co dělat s "nenormálností" stable Debianu. Asi to necháme na to kafe :)
ale nechápu co to má co dělat s "nenormálností" stable DebianuNenormálnost je přímej opak toho, co psal předřečník, ale je to blbý slovo - lepší by bylo "irelevantní". Funkčnost Trinity na dnešním Debianu stable je zcela irelevantní pro to, jestli bude Trinity funkční i za 5 let na distribucích té doby (samozřejmě s výjimkou tou dobou dojíždějícího RHEL 6 a jeho odvozenin).
Třeba RHEL7 bude vycházet z F18.Tak na to uz se tesim, to bude kopa svandy ....
http://blog.martin-graesslin.com/blog/2012/10/maintaining-history-done-wrong/ - ono to s tim Trinity tak ruzove zase nevypada
Nutno podotknout, že Martinova slova jsou vždy, slušně řečeno, kritická. Trinity je totiž pro něj trnem v oku, a tak si asi stanovil jako své poslání Trinity napadat a hlásat, jak je špatné. Často také uvádí, že nabízel Trinity svou pomoc, ale byl odmítnut. Ve skutečnosti ale jeho "nabídka pomoci" opakovaně vypadá tak, že přijde do vývojářské diskusní skupiny a zvolá: "Zahoďte vašeho správce oken použijte místo něj kwin - verze 4.9 už je dobrá." S tím, že toto dává jako základní podmínku, přes kterou není další diskuse možná.
Je faktem, že 3.5.13.1 je opravná verze - ostatně, z číslování je to i více než zřejmé. A že řeší řadu chyb, které byly způsobeny zaváděním TQt vrstvy v předchozí 3.5.13. Někde bylo zmíněno, že čítá zhruba 14 milionu řádků - takže jak jinak provést hromaně TQt změnu, než automatizovaně pomocí sed? Asi pak není moc překvapení, že některá nahrazení byla nežádoucí, a musela být opravena. Nazývat ale opravy chyb způsobených v předchozí verzi smetím? To tam snad měly tyto chyby být ponechány, aby byl Martin spokojený se statistikou diffu? To by asi sotva dávalo smysl.
Že Martin vypíchl změny v mezerách - jasně - všichni, kdo do Trinity přispívají, vždy dbají především na to, aby tam bylo co nejvíce takových změn, abychom se pak zase mohli chechtat na Martinovo výlevy. A ti kdo toho nedbají, tak například mají ve svém editoru nastavené automatické ořezávání zbytečného místa na konci řádků... Řekl bych, že největší důležitost a vyplýtvaný čas tomu věnuje právě Martin.
Nejvíce mně ale Martin pobavil vypíchnutím opravy zobrazování jména stroje v titulku okna. Na tom totiž trefil správně jen to, že záplata pro Trinity "chtěla" vycházet z opravy v KDE4. Jenže se ukázalo, že oprava v KDE4 je naprosto nefunkční - proto musela být záplata kompletně přepsána. Ve stávajícím KDE4 tato chyba stále přetrvává. A to vlastně i kvůli tomu, že mimo jiných právě Martin ignoroval hlášení napsané do Bugzilly KDE. Možná, jak viděl Trinity, tak měl v ten okamžik před očima červeno a hned mail zahodil...
Teď budu pro změnu kritický já.
Trinity je totiž pro něj trnem v oku, a tak si asi stanovil jako své poslání Trinity napadat a hlásat, jak je špatné.
I kdyby to tak bylo¹, není jediný, kdo má máslo na hlavě.
¹ a já pro to mám pochopení, on je hlavní vývojář KWinu a od dění v TDE se logicky do jisté míry distancuje, protože reputace² — i z tohoto důvodu by od projektu Trinity bylo solidnější přejmenovat komponenty tak, jak se to stalo při forku GNOME (MATE)
² nedávno se mi stalo, že někdo vzal můj text, kapánek ho pozměnil a použil ho způsobem, který se mi nezamlouvá
všichni, kdo do Trinity přispívají
Všichni při nejlepší vůli čtyři? To "Active developers: 14" z Ohlohu umístěné na titulní stránce, je trapné (a je také vtipné, že Ohloh to interpretuje jako maintained by a large development team). Asi stejně jako holedbat se, že
this stable release update is comprised of 141 bug fixes and 1,193 patches.
Jenže ta reputace působí poněkud rozporuplně, když beru v potaz, co jako měli podle KDE týmu používat uživatelé po jejich zřeknutí se KDE 3.5? Jak někdo konstatoval jinde v nějaké jiné diskusi - kdo řádně poškodil reputaci KDE byl sám KDE tým. Takže by se skoro dalo diskutovat, o jaké reputaci je vlastně řeč?
Domnívám se, že odkazy na Ohloh byly na titulní stránku umístěny jen kvůli tomu, aby náhodní návštěvníci viděli nějakou statistiku o dění v projektu. Rozhodně ne jako nějaké chlubení se. Že do počtu přispěvatelů Ohloh započítá i automatické commity asi ovlivnit nejde.
Stejně tak součet záplat začleněných do opravné verze a součet chyb, kterých se to týkalo, nikdo nechápal jako nějaké chlubení se, ale prosté konstatování reálných čísel. Nějak čísla zkreslovat nebo mlžit jen kvůli tomu, že většina z toho byly opravy chyb způsobených v předchozí verzi by mi připadalo nesmyslnější.
Takže by se skoro dalo diskutovat, o jaké reputaci je vlastně řeč?
To je dost subjektivní. Třeba já KDE4 používal od 3.97. Princip je furt stejný: je tu dvakrát KWin, pokaždé ho vyvíjí někdo jiný.
Domnívám se, že odkazy na Ohloh byly na titulní stránku umístěny jen kvůli tomu, aby náhodní návštěvníci viděli nějakou statistiku o dění v projektu. Rozhodně ne jako nějaké chlubení se. Že do počtu přispěvatelů Ohloh započítá i automatické commity asi ovlivnit nejde.
To zní dost alibisticky, když je ta informace silně zavádějící a zvlášť v kontextu některých dřívějších velkohubých prohlášení ohledně KDE 3.5 a KDE4.
Tiskni
Sdílej: