Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
NesouhlasímAle to jak tak jediné čo proti tomu múžete delat
Tak to napiš návod : "Jak udělat KDE použitgelně rychlé" , neb u mne na 4jádru i5 a grafice nv-gtx460 se to plazí jak kdyby bylo cpu vytížené na 100% a takovej šnek je fujky.
System Settings/Application Appearance/Style/Applications[Widget Style: Oxygen]/Configure/General/Enable animations = off System Settings/Application Appearance/Style/Fine Tuning/Graphical Effects: High display resolution and High CPU System Settings/Desktop Effects/General/Various Animations = off System Settings/Desktop Effects/General/Effect for window switching = No Effect System Settings/Desktop Effects/General/Effect for desktop switching = No Effect System Settings/Desktop Effects/General/Animation speed = Normal System Settings/Desktop Effects/All Effects/* = off System Settings/Desktop Effects/All Effects/Resize Window = on System Settings/Desktop Effects/All Effects/Resize Window/Scale Window = off System Settings/Desktop Effects/All Effects/Resize Window/Show Outline = on System Settings/Desktop Effects/All Effects/Present Windows = on System Settings/Desktop Effects/All Effects/Outline = on System Settings/Desktop Effects/All Effects/Desktop Grid = on System Settings/Desktop Effects/All Effects/Login = on System Settings/Desktop Effects/All Effects/Logout = on System Settings/Desktop Effects/Advanced/Compositing type = OpenGL System Settings/Desktop Effects/Advanced/Suspend desktop effects for fullscreen Windows = on System Settings/Desktop Effects/Advanced/Use VSync = off (pokud nastane tearing ve videu, tak zapnout, nebo zapínat selektivně v aplikaci) System Settings/Workspace Appearance/Window Decorations [Oxygen]/Configure Decorations/General/Enable animations = off System Settings/Workspace Appearance/Window Decorations [Oxygen]/Configure Decorations/Shadows/Active Window Glow = off (čistě z estetického hlediska, ta modrá záře je hnusná) System Settings/Workspace Appearance/Splash Screen = None | Simple (estetika ...) System Settings/Desktop Search/Enable Nepomuk Semantic Desktop = on (ale pokud to nepoužíváte, tak klidně off) System Settings/Desktop Search/Enable Strigi Desktop File Indexer = off System Settings/Workspace Behaviour/Virtual Desktops/Switching/Animation = No Animation
ad změna výchozího klienta: V Evolution 3.0.3 konečně! opravily problémy s pop3 (při každém 2-3 stáhnutí nové pošty se stáhly všechny emaily znovu) a Evolution se stal konečně trochu použitelným! Thunderbird není vůbec špatný, ale chybí mi podpora kalendáře v gnome-shell (a plugin evolution-mirror chce hafo šíleně zastarých balíčků vč. instalace a pak zase odinstalace Evolution). Kdyby bylo k dispozici trochu přijatelnější řešení, taky bych používal Thunderbird jako výchozí.
par zoufalcu s alternativnima desktopama(xfce,icewm etc) jsou nezajimovou minoritou.pro koho ?
standartny Gnome ShellNo, nemůžu si pomoct, ale gnome shell mi přijde stejně standardní jako unity (vůbec).
Tiskni
Sdílej: