Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Byla vydána první beta verze Ubuntu 17.04 s kódovým názvem Zesty Zapus. Ke stažení jsou obrazy Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu GNOME, Ubuntu Kylin, Ubuntu Studio a Xubuntu. Dle plánu by Ubuntu 17.04 mělo vyjít 13. dubna 2017.
Tiskni
Sdílej:
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
Trolling.
@Ubuntu-1704:~$ dpkg -l|grep -c ^ii\ 2155Schválne, či si aspoň teraz dokážeš obhájiť tvoje slová.
Tie dve tisícky je počet aplikácií nainštalovaných pri východzej inštalácii.
I kdybys měl hodně divoké chápání, co je to aplikace, tj. třeba binárka v /usr/bin
(což je kokotina), tak těch mám třeba sotva přes dva tisíce na produkčním desktopu nikoliv hned po instalaci systému.
Jo ten system instalace sw jsem na linuxu dodnes nepochopil.to ze neco nechapes neznamena ze je to spatne, znamena to ze to nechapes, v MS WIN je bordel takoveho rozsahu ze te omlouva jen to ze to ani jedno nechapes a nerozumis tomu...
Takze jedina vyhoda - centralni sprava SW zanika a v systemu vznika dvoji bordel, kdy se jedna cast aplikaci aktualizuje pres apt-get a druha pres jejich vlastni aktualizator.je TVUJ problem ze si v tom delas bordel, tak to nehazel na "centralni spravu SW", me se aktualizuje pres systemovej aktualizator vse....
Chaos a bordel, horsi jako ve win, protoze tam aspon vsechen soft strkali do ProgramFiles. Na linuxu mam neco v home, neco v opt, atd.ze by byl problem v tobe? ve windows je to bud v Windows, nebo ProgramFiles, nebo ProgramData, nebo users\appdata, nebo v users nekde jinde...
sudo add-apt-repository ppa:atareao/telegrampokud chces mysoidne-klikaci tak y-ppa-manager...
ale nechtej abych srovnaval jeho nadavky a tvoje obcasne chovani pri nakousnuti urciteho tematu...Zajímavé, že to píšeš, a smýšlíš tak i když píšeš své příspěvky?
Ja tomu rikam genocida.
Ještě se chlubíš tím, že nemáš potuchy, co je to genocida.