Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
upgrade provedu s tim, ze jsem pripraven na nejake problemy (ktere vetsinou nenastavaji).Tak to bude asi dle zkušeností, protože já zas nepamatuju jediný upgarde který by proběhl naprosto bez problému. Ubuntu třeba LTS má, u toho nevím. Ale třeba Fedora, někdy ani měsíc, dva stará (když ji nainstaluju těsně před vydáním nové) hlásí že provozuju zastaralý systém a že by chtěla povyšovat.
a když se aktualizuje průběžně je menší pravděpodobnost že se něco rozmlátíPointa je v tom, že se pravidelně stahují jen bezpečnostní aktualizace, u kterých je riziko malé. A upgrade na novou verzi si naplánuješ na dobu, kdy víš, že výpadek nevadí.
Ono někomu v Archu či Gentoo něco každý den nefunguje a je potřeba každý den něco řešit?Tak například upgrade z PHP 5 na PHP 7 (rozbije webové stránkyú nebo upgrade z evdevu na libinput (rozbil mi myš).
Já spíš nechápu proč se vůbec udržuje v 21.století něco jako cyklické vydávání stabilní verze distribuce.to bude tim ze ne kazdej je zaslepenec kterej se tvari ze zadne problemy s rolovacim distrem neresi a ty ktere ve skutecnosti resi (i kdyz se tvari ze ne), tak se tvari ze to zvladne vyresit BFU, preci si staci cist changelog, packaga log, zpravy u package od uzivatelum co s tim maji problem, fora atd, ze
Tiskni
Sdílej: