Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Nastal cas, aby som upgradoval z Kubuntu Intrepid. Zatial som to vzy tak robil v polovici alfa verzii Kubuntu .
Tentokrat som koli nedorobenosti KDE v Interpide nevydrzal a idem na Kubuntu 9.04 od alfa3. Zatial som velmi spokojny (pouzivam denne na pracu), jedina rada - po konfiguracii si odzalohovat ~/.kde adresar. Doslo mi predvcerom miesto na disku a neuspesny login mi ho nejak zresetoval :( (nie vsetko ale zakladne nastavenia plochy atd) - ked si najdem cas, tak dam bugreport.
Optimalizace velikosti písem dle vlastností monitoru znamená, že když k notebooku připojim plazmu TV (42 palců, 1024x768), tak písma už nebudou stejně velký jako na 12 palcovým displeji? Nedávno při testech TV se mi právě tohle stalo, písma byly vysoký cca 1 pixel. Místo jakéhokoliv textu (i v menu) byly různě šedivé čáry, krásný pohled.
Nevím co je myšleno tím DPITím je myšleno, že do Systém → Volby → Vzhled → Písma přibyla možnost "Pokročilé", kde je možné nastavit DPI (viz screenshot).
.gtkrc-2.0
a kdy už ubuntu do svého ikonového tématu tyto ikony přidá, půlka jich jim tam chybí i dodnes, i když jsem jim před rokem a půl hlásil kvůli tomu bugreport.
Mně zase všichni říkají, jak je v Linuxu všechno moc velké (písma, okraje oken, tlačítka) a že ve Windows se jim toho na stejné rozlišení vejde víc.
To ne, ale jim asi Linux/Gnome/KDE splývají.
Tiskni
Sdílej: