OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
využívá k převodu hlasu na text Web Speech API a služby GoogleTo znamená, že vše co řeknu, se bude posílat na servery Googlu a zpátky přijde rozpoznaný text?
To znamená, že vše co řeknu, se bude posílat na servery Googlu a zpátky přijde rozpoznaný text?Nie
Dalsi otazka, ale je jak je to s licensi, obavam se ze to asi nebude FOSS?Je to komerční program a ne zrovna levný.
BTW fakulta mechatroniky?, nevim zda se tak jeste stale jmenujeMechatroniky, informatiky a mezioborových studií :D Ale nedodělal jsem to.
Je to komerční program a ne zrovna levný.A jak velkou část vývoje zaplatili daňoví poplatníci?
A jak velkou část vývoje zaplatili daňoví poplatníci?Jak to mám vědět, jsem snad pokladní? Osobně si myslím, že žádnou. Co se univerzity týče, na přednáškách nám kdosi říkal, že od státu nedostává ani půlku toho, co by měl stát dodat, zbytek si nějak vydělává sama. Zrovna tento program byl vytvořen ve spolupráci s komerční firmou, která má teď jediné právo na prodej. Pokud tě zajímají detaily, prostě jim napiš, jsou to docela komunikativní lidé a imho odpoví.
Je zajímavé sledovat, jak to s tím rozpoznáváním řeči nejde a nejde.Nejde? Ono je to s rozpoznáváním řeči podobné jako s Linuxovým desktopem. Taky to jde, jenom to má spoustu ale. To, co je dneska docela zvládnuté jsou "drobnosti" jako rozpoznání jazyka, nebo převod telefoního hovoru na text a vyhledávání v něm. Což není tak podivné, když vezmeme v potaz, že tohle je oblast výzkumu, kterou financuje, mimo jiné, americká DARPA.
Tiskni
Sdílej: