OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Na tohle už jsem někomu odpovídal, možná přímo Vám ....
Já používam Freerunner jako jedinej telefon zhruba rok, od verze QtMoko v32 (ted je aktuálni v37) ... teda po tom, co jsem odstranil známe HW bugy a poladil hlasitost při telefonování (tak, aby si ostatní telefonisté nemysleli, že volám z válcovny plechů),: Telefonování, SMSky žádnej problém. I mail klient funguje dobře (dřív pop3, teď IMAP). Na Wifi se nemůžu stěžovat, sdílel jsem si přes ní GPRS připojení do laptopu a nepamatuju se, že by to spadlo. Podle GPSky jsem jezdil tu v ČR, v USA (stát WA) i v Anglii a celkem bez problémů - používám Navit. Navíc se z toho přes USB2Serial převodník domluvím s tachometrem v autě, SSHčknu se odkudkoli domů na server, nebo se přes OpenVPN připojím do domácí sítě atd.
Nevím, co z toho jinej telefon umí, nebo ne, ale rozhodne nesouhlasím s tím, že Freerunner je nepoužitelnej ....
Tak hlasuj o lepší ceně: https://www.handheld-linux.com/wiki.php?page=GTA04%20Poll
Protože obshují nějaké proprietární technologie, ke kterým není k dispozici open source software?On předřečník tohle nejspíš ví, ale pravděpodobně nechápe, že >to< někomu stojí za tu (skoro marnou) námahu a (prakticky vyhozené) investice. Osobně jsem přesně toho názoru taky...
to je samozrejme pravda - na druhej strane ocividne je netrivialny problem ziskat aktualny hardver s dokumentaciou...Proto jsem rád, že se tím někdo zabývá, a že pak výsledky něčí práce takhle dostanu až pod nos.
Nebo je to prostě jenom troll, podle stylu psaní za který by se zřejmě styděl i retardovaný puberťák to tak vypadá.
Tak jsem asi první, staré gnome bylo dobré, ale tutéž funkcionalitu lze dosáhnout s mým openboxem a dejme tomu pypanelem, gnome 3 je něco nového a progresivního, další možnost volby, kde se drží stadartu, komu se nelíbí kde4, může používat dtarší verzi nebo její fork, komu se nelíbí nové gnome, může používat staré, nebo fork, proč je možnost volby problém? Já nechápu kde se v lidech bere ta vlastnost si stěžovat, ať už na cokoli...
Přijde mi, že FR vyvíjejí lidé, kteří nemají s profesionálním návrhem telefonů moc zkušeností. Ale třeba se to časem naučí.A přestanou si hrát s Freerunnerem, že :). FR je třeba brát (či odmítnout) takový jaký je.
Nemohla! Za velká písmena si po oběde nedám viržínko ... kopíroval jsem to z webu a oni tam ty velký písmena mají a já jsem je zapomněl zmenšit.
Plně funkční software je IMHO protimluv
to neni problem, ale vetsina lidi chce stejne nakonec i hruby vykon a windowsJá nechci ani hrubý výkon (to mám na jiných strojích dostupných po síti), ani windows... ale když jsem si chtěl TouchBook koupit, nepovedlo se to.
Tiskni
Sdílej: