Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Na tohle už jsem někomu odpovídal, možná přímo Vám ....
Já používam Freerunner jako jedinej telefon zhruba rok, od verze QtMoko v32 (ted je aktuálni v37) ... teda po tom, co jsem odstranil známe HW bugy a poladil hlasitost při telefonování (tak, aby si ostatní telefonisté nemysleli, že volám z válcovny plechů),: Telefonování, SMSky žádnej problém. I mail klient funguje dobře (dřív pop3, teď IMAP). Na Wifi se nemůžu stěžovat, sdílel jsem si přes ní GPRS připojení do laptopu a nepamatuju se, že by to spadlo. Podle GPSky jsem jezdil tu v ČR, v USA (stát WA) i v Anglii a celkem bez problémů - používám Navit. Navíc se z toho přes USB2Serial převodník domluvím s tachometrem v autě, SSHčknu se odkudkoli domů na server, nebo se přes OpenVPN připojím do domácí sítě atd.
Nevím, co z toho jinej telefon umí, nebo ne, ale rozhodne nesouhlasím s tím, že Freerunner je nepoužitelnej ....
Tak hlasuj o lepší ceně: https://www.handheld-linux.com/wiki.php?page=GTA04%20Poll
Protože obshují nějaké proprietární technologie, ke kterým není k dispozici open source software?On předřečník tohle nejspíš ví, ale pravděpodobně nechápe, že >to< někomu stojí za tu (skoro marnou) námahu a (prakticky vyhozené) investice. Osobně jsem přesně toho názoru taky...
to je samozrejme pravda - na druhej strane ocividne je netrivialny problem ziskat aktualny hardver s dokumentaciou...Proto jsem rád, že se tím někdo zabývá, a že pak výsledky něčí práce takhle dostanu až pod nos.
Nebo je to prostě jenom troll, podle stylu psaní za který by se zřejmě styděl i retardovaný puberťák to tak vypadá.
Tak jsem asi první, staré gnome bylo dobré, ale tutéž funkcionalitu lze dosáhnout s mým openboxem a dejme tomu pypanelem, gnome 3 je něco nového a progresivního, další možnost volby, kde se drží stadartu, komu se nelíbí kde4, může používat dtarší verzi nebo její fork, komu se nelíbí nové gnome, může používat staré, nebo fork, proč je možnost volby problém? Já nechápu kde se v lidech bere ta vlastnost si stěžovat, ať už na cokoli...
Přijde mi, že FR vyvíjejí lidé, kteří nemají s profesionálním návrhem telefonů moc zkušeností. Ale třeba se to časem naučí.A přestanou si hrát s Freerunnerem, že :). FR je třeba brát (či odmítnout) takový jaký je.
Nemohla! Za velká písmena si po oběde nedám viržínko ... kopíroval jsem to z webu a oni tam ty velký písmena mají a já jsem je zapomněl zmenšit.
Plně funkční software je IMHO protimluv
to neni problem, ale vetsina lidi chce stejne nakonec i hruby vykon a windowsJá nechci ani hrubý výkon (to mám na jiných strojích dostupných po síti), ani windows... ale když jsem si chtěl TouchBook koupit, nepovedlo se to.
Tiskni
Sdílej: