Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Updejtovat aplikaci na novou verzi TLS je banalita.Jo, tak to nepochybně, zkuste si to třeba u domácího routeru za pár stovek nebo u hardwaru za miliony. Všimněte si, že oba případy běhají po síti, kde vám downgrade útoky fakt nehrozí...
Všimněte si, že oba případy běhají po síti, kde vám downgrade útoky fakt nehrozí...Potom je ovšem otázkou, proč je nutné na připojení se na tyto přístroje používat poslední verzi webového prohlížeče, který se musí vypořádat s nástrahami globálního internetu. Pokud se někdo na tyto přístroje potřebuje připojovat z chráněné sítě, má to stejně vyhrazený terminál s potřebnými verzemi. Ale stejně nechápu, co je tak strašně náročného na update. Sám mám router za pár stovek a update vychází pravidelně a připojuje se to na TLS1.2.
SSLv2 not offered (OK) SSLv3 not offered (OK) TLS 1 offered (deprecated) TLS 1.1 offered (deprecated) TLS 1.2 offered (OK) TLS 1.3 not offered and downgraded to a weaker protocol
hardwaru za milionyJasně, když to stojí jenom miliony, tak výrobci už nezbyly zlaťáky na update.
Jasně, když to stojí jenom miliony, tak výrobci už nezbyly zlaťáky na update.Je rozdíl mezi nezbyly a nedal, ale pro koncového uživatele je to jedno...
Ja som povedzme typický domáci používateľ. Mám router. Má to povinné https. Router je od poskytovateľa internetu. Internet nefunguje s iným typom routra (je to LTE + niečo navyše, nie je to zdokumentované). Aktualizácie pre router výrobca nevydáva. Alternatívny firmvér tam nikto nerozbehal a aj keby áno komunikáciu s vonkajšou jednotkou nikto neprelomil.
Takže mám kvôli tomu, aby som mohol povedzme reštartovať router udržiavať historickú verziu prehliadača?
Takže mám kvôli tomu, aby som mohol povedzme reštartovať router udržiavať historickú verziu prehliadača?Podle mě by systémové řešení bylo, kdyby existovaly dva programy: jeden by odpovídal současnému směřování webových prohlížečů, a jeho posláním by bylo udržet rozumně bezpečný přístup do ebankingu, různých GSuite, facebooků a tak přes různé veřejné wifiny a obecně nedůvěryhodný internet. A ten druhý by byl „adminský“ a používal by se pro tato zařízení. A ten by podporoval různou starou prolomenou kryptografii. Navíc by třeba defaultně startoval v něčem jako je „porno mód“ a nesdílel stav mezi okny/taby, aby při adminování jednoho děravého zařízení nebylo možné napadnout jiné děravé zařízení pomocí různých CSRF a kradení cookies přes prolomené verze TLS, které se s tím taky pojí.
Takže namiesto toho, aby mi aktuálny browser zobrazil výkričnik tak, ako teraz pri http budem musieť mať dedikovaný prehliadač s dedikovaným jadrom, ktorý niekto musí udržiavať a backportovať zmeny z aktuálnej verzie. Správne?
Podle mě by systémové řešení bylo ... různou starou prolomenou kryptografiiEvidentně máme různé představy o tom, co je to systémové řešení. Jako přestaňme se tvářit, že se jedná o nějaký fundamentální problém. Není. Jsou výrobci, kteří to zvládnou levou zadní a vůbec to pro ně není téma, tak podporujme ty a nepodporujme výrobce, kteří na to dlabou. Protože když dlabou na tohleto, tak ten výrobek bude stát za pendrek i v jiné oblasti. A místo vymýšlení dostatečně velké plachty, která by ten problém zakryla, aby na něj nebylo vidět (a potom se při prvním větším průseru tvářit, že tohleto za to rozhodně nemůže) tak pojďme naproti tomu, aby takových případů bylo co nejméně.
A ti kdo si koupili něco za 500,- si vybrali taky.Já mám router za aktuálně 539Kč a update dostávám - pomoc, co mám dělat, asi je to špatně
Kterej klíč?Veřejný klíč, který používá tvůj server.
Já se tím chci bránit proti útoku CA.No vždyť jo. Když zapinuješ veřejný klíč svého serveru a pak začne útočit CA tak, že si vymyslí nový keypair, podepíše si jeho veřejný klíč na tvůj hostname, a udělá MITM, tak se ten nový veřejný klíč bude lišit od toho zapinovaného a přijde se na to. Takhle se snad pinning dělá, když nemáš vlastní CA, ne? (nevím, nikdy jsem to osobně nedělal, ani jsem nehackoval žádnou aplikaci, která by pinovala)
Zase to přináší dobrou věc v podobě zamyšlení se, zda příště při výběrku nebudu vyžadovat dostatečně dlouhou dobu podpory daného zařízeníVyžadovat můžete, co chcete, otázka je, jestli existuje nabídka. Výrobce nemá žádnou motivaci podporovat vás v používání starého hardware, výrobce vám chce prodat nový. To mu vždycky vydělá víc peněz, než kolik jsou zákazníci ochotni utratit za "dostatečně dlouhou dobu podpory"
Tiskni
Sdílej: