Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
"A tenhle znáte? To se takhle jednou sešli dva fanoušci svobodného softwaru a po racionální, konstruktivní diskusi se dohodli na společném postupu."I understand the desire to have a “one-stop shop” to find software, however the goal of this project is to provide the best out-of-the-box experience on Ubuntu. We believe that snaps provide the best combination of security and usability for Ubuntu users and our priority is to deliver a tailored, intuitive and accessible way for users of all experience levels to find the apps that they need.In honesty, I think this response is utter bollocks. It smells like it was written by a PR manager and not a software developer. The only people who think that Snaps are somehow a better experience for users than Flatpaks are Canonical. Most everyone else either dispises them or merely tolerates them (poll I did a while ago). It is a fact that the Linux community does not like Snaps on the desktop. (... 2kB rant ...)
... které uživatel Ubuntu chce ..Tak Canonical ví nejlíp, co uživatel chce ...
proc to nemohlo zustat jako apt balicky?Do repozitářů má problém se dostat i free software, o nějakém Skypu vůbec nemluvě. Takže pokud apt, tak externí repozitář, který ale někdo musí spravovat a není to kdovíjak uživatelsky super (pak má člověk hromadu random repozitářů pro X programů). Naštěstí existují i smysluplnější systémy než Ubuntu. Na Archu máme v balíčky v repozitáři, a co nemáme v repozitáři, to máme v AURu. I use Arch, btw.
Pochybuju, protože primární use case pro Snap je mimo desktop. Pokud by ho Canonical chtěl zaříznout, musel by překopat Ubuntu Core.
Ostatně AppArmor, na který se Snap spoléhá, si taky pořád drží.
Ale těžko vyloučit, že pro desktop nakonec Flatpak povolí, ale už to není jejich primární byznys.
Linux desktop je uz prakticky mrtva vec. Power users a profici maji Mac nebo widle s WSL.Čísla nesedí.
Tiskni
Sdílej: