Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Chromium vyuziva nativne uz cely HW pocitace a jeho obalovatko Electron tam nema co pokazit ci spomalitA ten overhead, ktery plyne z architektury a toho, ze se jadro prohlizece zneuziva jako graficky toolkit, se uz taky hardwarove akceleruje?
jeho obalovatko Electron tam nema co pokazit... Jediny rozdil od nativnich aplikaci je ve spotrebe pameti, protoze extra instance Chromia neco sezere. Ale dnes najit developera co nema masinu s minimalne 16GB RAM je rarita takze je to v cajku.Jadro Chromia samo od sebe nesezere 16GB RAM. Kde by tak mohl byt problem... Mimochodem, pred mnoha a mnoha lety jsem kvuli Eclipse upgradoval pamet na 256MB. Smutne je, ze dnesni IDE typu VS Code umi priblizne stejne, jsou priblizne stejne rychle a sezerou nasobne vic, jako IDE pred mnoha a mnoha lety.
Co se tyce javascriptu tak ten je dnes uz taky mile pred C-eckem, hlavne co se tyce bezpecnosti a stability.Tak a ted si to srovnej s libovolnym jinym jazykem, ktery bezi ve virtualnim stroji.
A ten overhead, ktery plyne z architektury a toho, ze se jadro prohlizece zneuziva jako graficky toolkit, se uz taky hardwarove akceleruje?
Nevim, jestli zrovna hardwarově, ale rozhodně ten overhead stále akceleruje...
Chromium vyuziva nativne uz cely HW pocitace a jeho obalovatko Electron tam nema co pokazit ci spomalit. Jediny rozdil od nativnich aplikaci je ve spotrebe pametiNaprostá pitomost. Rozdíl oproti nativním editorům je velmi obrovský, VS Code žere několikanásobně víc výkonu procesoru a GUI je líné a lagující na sebemenších souborech. Už jen proto je s tím utrpení pracovat a jediné, co se s tím dá dělat, je pořídit výkonnější stroj. Jinak ta technologie sama o sobě je z podstaty neopravitelná.
Tiskni
Sdílej: