Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
DNSSEC works by digitally signing records for DNS lookup using public-key cryptography. The correct DNSKEY record is authenticated via a chain of trust, starting with a set of verified public keys for the DNS root zone which is the trusted third party.A DNS root:
The US Department of Commerce NTIA exercises the ultimate authority over the DNS root zone of the Internet.Dokud bude večkerá moc měnit a přidělovat domény v rukous US, nedá se tomu věřit, ať už je tam nějakej certifikát, nebo ne. Aby DNSSEC mohl správně fungovat, musel by každý mít doma vlastní bezpečnou databázu s vlastním DNS. Na druhou stranu nic mi nezakazuje mít vlastní root DNS. Já prohlašuji, že mám absolutní autoritu kořenové zóny DNS, já přiděluji domény prvního řádu. Kdo chce, může si u mě zaregistrovat doménu třeba i .gay, rád mu ji věnuju. A je to zdarma!
No, plané kecy by byly, kdyby se právěm nezpochybňovala autorita, na níž a její libovůli celé DNSSEC stojí a padá.To je tak, když se do hodnocení techonologie pouští někdo, kdo si o ní nezjistí ani ty nejzákladnější informace a pak vykřikuje v diskuzích na čem stojí a padá.
Vypracuj iný systém prekladu doménových mien a hierarchiu domén.
Podrobne som to neskúmal ale musíš mať akreditáciu ICANN. Môžeš si to vyhladať, ak ťa to zaujíma.
.czf
;).
Mně pořád chybí ta informace, jak DNSSEC zabrání americké vládě vydat TAJNÝ soudní příkaz k TAJNÉMU přesměrování domény na jinou IP adresu s tím, že ten DNS root mi prostě k tomu hodí platný podpis, který by měl, kdyby nebyl přesměrován.Ehm, DNS root především záznamy v doméně (řekněme) CZ nepodepisuje. Podepisuje pouze delegaci domény CZ na konkrétní nameservery spolu s klíči používanými těmito nameservery. Čili jediné, co by root mohl udělat, by bylo najednou doménu delegovat někam jinam (nebo případně na dotaz odpovědět přímo bez delegace) a na to by se setsakramentsky rychle přišlo. Jinak samozřejmě není nutné u všech domén spoléhat na jejich podepsanou delegaci z rootu, pokud vám u některé obzvlášť záleží na bezpečnosti, můžete svůj nameserver nakrmit podpisy z nezávislého zdroje (viz trust anchors). Jak už jsem psal výše, važně by bylo lepší, kdybyste si nejdřív pořádně přečetl, jak DNSSEC funguje. Ale chápu, že RFCčka jsou trochu nudnější čtení než konspirační teorie ;)
na to by se setsakramentsky rychle přišloJak? Root začne odpovídat bez delegace a nový cíl bude požadavky přeposílat na správný server (aby uživatelé nic nepoznali.) Služby fungují, kde se vezme ten podnět zkoumat DNS?
Tiskni
Sdílej: