Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Také dlouhodobě používám Thunderbird a jsem celkem spokojený. Jediné, co mi tam tak nějak chybí je možnost zobrazení seznamu mailů dvojřádkově (např. e-mail a datum v jednom řádku a předmt ve druhém ... docela jsem si na to zvyknul v Lotusu v práci ... i když, jinak je Lotus příšerně pomalý molos ... ale v práci ho bohužel musíme používat :-/ ), což je docela šikovné na širokoúhlém monitoru, kdy mám vlevo seznam složek, vedle seznam e-mailů (který díky tomu dvouřádkovému zobrazení nemusí být moc široký a je tak víc místa na tělo mailu) a nakonec zobrazení daného e-mailu. Tohle právě umí třeba ten KMail, na který jsem před časem zkusil přejít a některé věci byly fajn (jen checkování nové pošty na IMAP účtu bylo o dost pomalejší než v Thunderbirdu, pokud bylo v nějaké složce velké množství e-mailů s přílohami ... nejspíš tam KMAil zjišťuje nějaké informace navíc i u přečtených e-mailů, jinak si to výrazné zpomalení nedokážu zdůvodnit). Bohužel před nějakou dobou dali do KMailu vazbu na Akonadi a zřejmě se jim moc nedaří ten vynucený převod, protože od té doby už jsem se do KMAilu nedostal. Po nějaké poslední aktualizaci jsem mu dal znovu šanci a zkusil kompletně smazat všechny nastavení KMAilu i Akonadi a vytvořit ručně zdroj pro IMAP a najednou to naběhlo ... jenže, otevřu pár mailů a Akonadi hned klekne ... moc stabilní zatím zřejmě není :-/ . Krom toho se ten zdroj IMAP v Akonadi bere zřejmě pro celý systém a nedá se mu říct, aby se použil až v případě, kdy si ho nějaká aplikace vyžádá. Díky tomu to po mě chtělo přihlášení k tomu IMAPu při každém startu systému a to mě jen prudilo (krom toho to pak stejně za chvíli začalo házet hlášky o pádu Akonadi :-/ ) . Takže nakonec jsem se zas vrátil k Thunderbirdu a až na pár drobností jsem spokojený. Jen doufám, že to Akonadi nenacpou natvrdo i do Kopete, prý je to také součást KDEPIM, to by mě už štvalo více, protože jsem si na Kopete už docela zvyknul (dlouho jsem ICQ a Jabber měl v SIM-IM, a docela mi vyhovoval, ale jeho vývoj je nějaký polomrtvý a má vazby na KDE3, což je pod KDE4, pokud to není nutné, tak trochu zbytečné).
Ještě k Akonadi ... obecně mi moc nesedí, jak se v KDE4 (které je jinak již docela použitelné ... dlouho jsem se držel na KDE4 a nechtěl přejít, ale jednoho dne jsem to riskl a myslím, že od KDE 4.5 je to až na nějaké drobnosti celkem dobré, jen to chce vypnout efekty, aby to bylo opravdu svižné - ty efekty jsou docela použitelné a překvapivě to vykresluje i docela rychle a zdánlivě svižně, možná to bude mou grafikou, ale chvílemi je to pak na chvíli jako záškub a líné a stači ty efekty vypnout a rázem cítím, jako by mi někdo sundal z nohy těžkou kouli ... pravda, třeba Hinty / ToolTipy na plasmoidech, ty často docela chybí, stejně tak někdy detailnější volby ... např. u plasmoidu pro výběr profilu napájení a zobrazení stavu baterie bylo v KDE3 v hintu hned vidět, kolik procent ještě u baterie je a jaký mám vybraný profil napájení, nyní to musím nejprve rozkliknout, abych to viděl ... samozřejmě na stav baterie je i samostatný plasmoid, kde je to graficky vidět, ale v tomto by to být v hintu také mohlo) cpe ten tzv. "sémantický desktop" a nejde to úplně vypnout :-/ . Když vypnu indexování v Nepomuku a vypnu i start služby Strigi nebo jak se to jmenuje, některé procesy jsou tam stejně a hlavně mi po každém startu vyskočí KDE oznámení o tom, že není zapnuté indexování. Já žádné indexování nechci a nepotřebuji, nemám potřebu si tím zatěžovat systém. Vím sám dobře, kde co na disku mám a lehko si to najdu i bez indexování. Rád bych celý tenhle indexovací systém vypnul úplně, ale toho se, zdá se, zcela nezbavím :-/ . A to oznámení mohu zrušit pouze, pokud vypnu informační oznámení pro skupinu KDE úplně a to bych zas přišel o některá jiná, někdy užitečná oznámení. Kdyby to alespoň mělo vlastní skupinu oznámení, kde bych vypnul jen tu skupinu.
KDE 4, mám ho pod OpenSuse 11.4 - 64-bit.
-compose
je mizerná, ale před časem se mi to podařilo jakž takž uchodit; jednotlivé hodnoty v to
, cc
a bcc
patří do uvozovek. Ale podpora URL kódování by byla příjemná.
-compose "to='\"Abc, def <abc.def@example.com>\",\"Ghi, jkl <ghi.jkl@example.com>\"',cc=..."
file://...
).
Tiskni
Sdílej: