OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
>Na podporu linuxového jádra šlo necelých 8 miliónů dolarů, tj. 2 % z celkových výdajů.
Smutné.
Proste hodíš nejaké dievča ku skupine ITčkárov, a spomenú si na pravidlá slušného chovania.S tou druhou polovinou by se dalo souhlasit – kolektivy, kde je zastoupeno jen jedno pohlaví, jsou často poměrně vulgární a dopracují se často k dost nevkusnému humoru. Ale platí to pro obě pohlaví zhruba stejně – viz třeba pánská šatna, dílna, nebo třeba zdravotní sestry či učitelky… Nicméně nevidím důvod k „Proste hodíš nejaké dievča ku skupine ITčkárov“ – proč? Chceš tím naznačit, že ženy na to nemají a bez kvót by se v tomhle oboru neprosadily? Ženy mají v IT oboru pracovat, protože jsou schopné, protože dělají užitečnou práci, ne proto, že je tam někdo „hodil“. V praxi jsem potkal dost žen v našem oboru a rozhodně nejsou horší než muži resp. každý jednotlivec je jinak schopný, někdy je šikovnější muž, někdy žena – nezobecňoval bych to na pohlaví. Takže ať se lidi prosadí podle svých schopností a ne podle pohlaví. Tzv. „pozitivní diskriminace“ je jen další levičácké zlo – a nejvíc ubližuje těm, kterým má údajně pomáhat.
Tiskni
Sdílej: