Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Pro našeho zákazníka, který RPi využívá pro nekritický sběr průmyslových dat, jsme ve firmě PiKRON připravili řešení, které prodlužuje životnost SDcard tím, že je kromě updatů trvale montovaná RO. Pro případná aplikační data, která mají být zachovaná přes reboot, ja možné využít další partition.
Řešení s využitím AUFS máme otestované pro jádra 3.12 a 3.16. Patche jsou spravované v GITu zde
https://github.com/ppisa/linux-rpi
Skript pro spuštění v režimu overlay (init=/sbin/init-overlay) je součástí servisních nástrojů v GItu
https://github.com/ppisa/rpi-utils
Pro instalaci stačí spustit utilitu
/sbin/overlayctl install
Jejími příkazy status, enable atd lze ovládat, jestli příští reboot bude probíhat v overlay režimu. Trochu více informací o koncepci 5e3en9 lze naléz v souboru
"/usr/share/doc/init-overlay/init-overlay.txt
Součástí repository je i další užitečný skript pro práci s disku s DOS MBR - mount-img-parts.
V image s posledním Raspbianem to zatím integrované nemáme, ale mohu dát odkaz na image minulého, který byl updatovaný před několika dny. Jádro 3.16, upgrade Bluetooth pro 4.0 BLE, pro otestování našich vlastních vyvíjených BLE periferií.
Co se týče podpory, obecně budu rád, pokud naše placená práce bude užitečná i komunitě. Se zákazníkem jsme domluvení, že i pro něho je to výhodné případné další širší testování atd. I mě samotného by těšilo se případným nápadům věnovat, ale máme několik důležitějších projektů ve firmě i ve škole a také výuku, takže to berte nabídku jako věc na hraní s tím a nezaručuji, že na dotazy neodpovím. Může to být nedostatkem času nebo ztrátou e-mailu - můžete zkusit po týdnu znova. Pak alespoň sdělím, jestli se dotazu budu věnovat. Možná dojde k dohodě, že na údržbě projektu budeme pokračovat, pak by dalšími kroky byla příprava řešení jako balíčku pro Debian a optimálně i začlenění AUFS a balíčku do standardní distribuce Raspbian. Naopak, pokud by se tomu chtěl věnovat někdo další z komunity, tak v případě zájmu našeho partnera může práci za smluvní odměnu udělat on buď přes nás nebo přímo.
Alternativou je buď nějaké oboustranně výhodné využití/projekt, případně pro studenty možnost diplomové práce pro naší skupinu průmyslové automatizace. Podpora studentů a konzultace jsou součástí mé práce na ČVUT. Pro RPi teď připravujeme i periferie pro motion control, které by demosntrovaly, že i na takto nesmyslném HW Linux zvládne řízení v oblasti desítek kHz (tam používáme RT jádro 3.12). Jinak na škole i ve firmě nabízíme i seriozní řešení pro průmyslové využití, máme navržené industrial grade řízení do osmi OS na malém ARMu+FPGA a máme zkušenosti s vývojem a propojením našeho HW s výkonnými ARM, POWERPC a na univerzitě teď pracujeme i se safety Cortex-R4F a napojením na Matlab Simulink a to i pro Linux. Takže pro seriózní aplikace doporučuji zvážit, jestli RPi vůbec uvažovat. Na získávání zkušeností a hraní je to ale použitelná platforma.
btrfs scrub start -B /
)
Pro našeho zákazníka, který RPi využívá pro nekritický sběr průmyslových dat, jsme ve firmě PiKRON připravili řešení, které prodlužuje životnost SDcard tím, že je kromě updatů trvale montovaná RO.Hm, to jsem kdysi taky udělal, a bylo to snad na tři příkazy (stačilo nasymlinkovat logy a /etc/resolv.conf). Ale jo, aufs, proč ne.
Součástí repository je i další užitečný skript pro práci s disku s DOS MBR - mount-img-parts.Neříká se tomu kpartx?
Tiskni
Sdílej: