Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
pro normálního člověka je to nebe a dudy.Citation needed. Já normálně při práci rozdíl mezi Gnome 2 a XFce nepoznám, nebýt toho, že je v rohu obrazovky myš namísto stopy.
první akce ... nastaveníNebavili jsme se náhodou o normálních lidech? Pokud je první akce nastavování čehokoli, tak jsi automaticky computer geek, ne normální. Jinak ohledně logout/suspend/etc. nechápu, o čem mluvíš, protože jsem nic nenastavoval a zobrazuje mi to vždy nabídku, kde jsou všechny možnosti (tedy se jednak nic samo neohdlašuje a druhak to nabízí suspend...).
Nebavili jsme se náhodou o normálních lidech? Pokud je první akce nastavování čehokoli, tak jsi automaticky computer geek, ne normální.To jakože normální člověk nepotřebuje nastavit rozložení klávesnice? Moje zkušenost s normálními lidmi je přesně opačná. Jakmile přijdou k něčemu, co má jiné rozložení klávesnice, než jsou zvyklí, ptají se mě, jak to opravit.
Jinak ohledně logout/suspend/etc. nechápu, o čem mluvíš, protože jsem nic nenastavoval a zobrazuje mi to vždy nabídku, kde jsou všechny možnosti (tedy se jednak nic samo neohdlašuje a druhak to nabízí suspend...).To zelené logout tlačítko jsi ve výchozí konfiguraci neměl? Testováno na Fedoře 16.
To zelené logout tlačítko jsi ve výchozí konfiguraci neměl? Testováno na Fedoře 16.Měl a zobrazilo vždy (řádově na tuctu instalací na různém hardware) nabídku, která přinejmenším obsahhovala logout, restart a shut down, když už nebyl suspend a hibernate k disposici.
To jakože normální člověk nepotřebuje nastavit rozložení klávesnice? Moje zkušenost s normálními lidmi je přesně opačná. Jakmile přijdou k něčemu, co má jiné rozložení klávesnice, než jsou zvyklí, ptají se mě, jak to opravit.To je jich tolik? To je zvláštní, čekal bych běžného kancelářského zaměstnance v čechách, že bude používat klasické české rozložení klávesnice a když by IT nastavoval všechny počítače na toto rozložení, tak by neměl mít problém.... No zajímavé Každopádně pokud to je úplně jinak, tak si rád vyslechnu jak to tedy běžně je.
Několikrát jsem si klikl na tlačítko logout omylemNo na Suse to nic neudělá a čeká na potvzení
XFCE pouze logout, ne shutdown či suspendSuse opět Všechny tři Zkoušel jsem FC16 s XFCE a tam to bylo taky tak, že tam bylo jen logout.
Zkoušel jsem FC16 s XFCE a tam to bylo taky tak, že tam bylo jen logout.Chtěl jsem tu distribuci napsat, zapomněl jsem, byla to Fedora 16.
Zkoušel jsem FC16 s XFCE a tam to bylo taky tak, že tam bylo jen logoutBy mě zajímalo, jak se ti to podařilo, protože FC16 s XFce mám ledaskde a všude to dává nabídku (akorát na desktopu v práci asi ne suspend, protože to neumí, musel bych to vyzkoušet).
No tak... když si uvědomím, co jsou první akce, když se nově přihlásím do nějakého prostředí, tak je to nastavení klávesnice (to mi v Gnome nikdy nedělalo problém)...Tak to mas dobry. Pro me osobne jsou 4 klavesove mapy jaksi malo...
Nemohu souhlasit.Někdy je dobré uvést s čím nesouhlasíš :), nejen módně nesouhlasit.
Prostředí LXDE přináší klasický design, lištu, menu, ikony na desktopuGnome 2 jsem nějakou dobu používal, a skoro bych přísahal, že lištu, menu i ikony má :).
LXDE vzniko právě jako reakce na nepříliš uspokojivou práci v Gnome2.Konkrétně?
XFCE je trochu na delší povídání, ale Olivier Fourdan by mohl vyprávět pro kdejaké zatvrzelce bez arguemntů...Nejsem si úplně jistý, jaké zatvrzelce bez argumentů máš na mysli, ale až napíšeš aspoň jeden obstojný argument, můžeme se o tom klidně pobavit :). Jestli jsi zatvrzelec, to říct nemůžu, neznám tě.
Kez by vsichni ti trolli, kteri tu hlasaji sve jedine pravdy o tristeni sil a opusteni linuxu taky jednou prestali tristit sily, spojili se a hromadne odtahli tam, kam je jim milo a prestali sem cpat sve zvasty. :-/Tak pod to bych se podepsal :). Akorát já bych je neposlal tam, kde je jim milo, ale radši rovnou do prdele, aby si náhodou nespletli cestu :). Ale co, máme volnou diskuzi, každý může vyjádřit svůj názor na věc, což jsme oba taky udělali :). Jinak nevidím důvod kvůli tomu odcházet ke KDE, které si nedávno prošlo přesně tím samým, XFCE ani LXDE nedosahuje toho, co nabízí Gnome 2. Gnome 3 je celkem přirozený vývoj, kdy se jedna komponenta toho celého nahradila za podstatně odlišnou. Ideální doba na forky a alternativy. I kdyby vzniklo těch forků deset, tak je to dobré, protože pomůžou vyzkoušt různé větve vývoje.
Tiskni
Sdílej: