Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
... ze je schopen souperit s lidmi a vyhrat.mno, já bych řekl, že je to dost podstatné ... podívejme se třeba na šachové programy, nějaké použitelné byly snad v šedesátých letech, dost možná by dokázaly porazit třeba mě, ale velmistři nad nimi měli navrch až do přelomu tisíciletí, a teprv v posledních pár letech můžem říci, že stroje už člověka v šachu překonaly že někdo sestrojil stroj tak výkonný, že dokáže vyhrát nad nejlepším člověkem, nejen nad nýmandem jako jsem já, je úžasné ale že někdo napsal soft schopný soupeřit s lidmi a vyhrát, bylo ve své době neméně zajímavé a i když je to oboje víceméně stejně zajímavé, mezi těmito zprávami je propastný rozdíl - už jenom ten časový o nejméně dvě lidské generace nevím, jaká je historie Watsona, pokud se nebudem ohlížet na první expertní systémy a prvotní experimenty s rozpoznáváním řeči, tak se asi na ty dvě generace nedostaneme, ale pořád je to pro mě dost rozdílná informace, jestli jim to jenom "už nějak funguje", anebo jestli už je to tak vymakané, že to předčí lidské možnosti v daném oboru když to dotáhnu do absurdna, tak je to jako kdyby v 15. století hlásal titulek "přistáli jsme na Měsíci", a v textu bylo upřesněno, že program Apollo se plánuje až za cirka 500 let, a že zatím jenom Kolumbus přistál u břehů Indie, oprava Ameriky, oprava San Salvadoru ...
Titulek "Watson vyhrál v Jeopardy!" neříká, že Watson vyhrál "Jeopardy! The IBM Challenge". Titulek říká, že Watson vyhrál v Jeopardy!, myšleno jako typ vědomostí soutěže.Aha, to jen my hloupí jsme to nepochopili :).
dnes, zítra a pozítříkurnik, února, ne ledna, tak mě to dostalo, že už ani měsíce neznám
A tipl bych, že jak půjde vývoj dál, tak tyhle počítače v mozku budou čím dál tím schopnější ....I kdyby to bylo jinak v pohodě, tak co až ti HW v mozku zastará? Ten nemůžeš jen tak vyměnit. Jestli voperovávání počítačů do mozku (pro běžné účely, ne jako léčba) někdo myslí vážně, měl by se jít léčit. Já jsem zase vymyslel (když jsem něvěděl, co napsat do slohovky v češtině) že v budoucnosti si lidi budou moct mozek teleportovat a zjistit tak, co si myslí ostatní - dostal jsem za 5.
I kdyby to bylo jinak v pohodě, tak co až ti HW v mozku zastará? Ten nemůžeš jen tak vyměnit.Pokud se zařízení vhodně rozdělí na interface (vlastní zadrátování do mozku a mozek se nijak nemodernizuje) a výpočetní část, tak by pak stačilo jen odpojit jednu výpočetní část a nacpat tam jinou.
Jestli voperovávání počítačů do mozku (pro běžné účely, ne jako léčba) někdo myslí vážně, měl by se jít léčit.První pokusy o propojení elektroniky s nervy už jsou: http://en.wikipedia.org/wiki/Kevin_Warwick#Project_Cyborg - zatím ale ještě příliš primitivní. Lidem co přišli o nějakou končetinu by to mohlo pomoct aby měli protézu, co můžou ovládat. Léčba různých neurór např. by mohla být další aplikací. A další kandidát na nasazení by byla asi armáda (nacpou to třeba do pilotů a pokud získají tímhle rychlejší reakce, tak je to výhoda). A jakmile bude proces implantace mozkového počítače dost bezpečný, tak si to prostě některý lidi začnou pořizovat ...
Já jsem zase vymyslel (když jsem něvěděl, co napsat do slohovky v češtině) že v budoucnosti si lidi budou moct mozek teleportovat a zjistit tak, co si myslí ostatní - dostal jsem za 5.Čtení myšlenek by se asi líbilo tajným službám a policajtům. A nejen jim. Takže pokud to je technicky možné, tak to dříve nebo později půjde. I když asi ne teleportací mozku.
Ale pokud někdo vynalezne tuhle technologii a pokud bude poptávka (t.j. bude nějak užitečné mít v hlavě počítač), tak výrobce se vždycky najde ....To nepochybně. Vždycky by se ale mělo upřednostňovat řešení, které se do mozku neinstaluje. Ještě dlouho to IMHO nikdo nebude umět udělat slušně. Jestli se toho chytí dnešní firmy, tak pojem vendor lock-in a nekvalitní HW/SW nabude úplně nový rozměr.
Pokud např. člověk bude v některých profesích s tímhle počítačem v hlavě pracovat 2x lépe/rychleji než bez něj, tak to bude pro dost lidí velká motivace si to pořídít.Pokud to bude legální a to myslím ještě hodně dlouho nebude. Viz klonování lidí - v podstatě neškodná věc, ale prakticky všechny země to zakázaly, protože je to neopodstatněný umělý zásah do člověka.
Tiskni
Sdílej: