Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Já doufám, že vývojáři v Palmu zvednou rukavici hozenou vyvojáři Amaroku a udělají synchronizaci pro něj - nějaký iTunes mě absolutně nezajimá, už z toho důvodu, že u nás si zněj není možné legálně cokoliv koupit.
Jestli je iTunes nějaký uzavřený protokol tak ať zhyne v pekle, už párkrát jsme se nevesele uzavřeli, tak proč to dělat zas?
Nektere lidi, dokonce snad vetsinu, uzavrenost nezajima ...
Já reagoval na to, že by měli vývojáři Amaroku zvedat nějakou rukavici...
vývojáři v Palmu zvednou rukavici hozenou vyvojáři AmarokuTak já nevím...
Nechápem prečo to applu vôbec vadí...
Apple jde za monopolem ... v tomhle je IMHO horsi nez Mrkvosoft.
Teď otázka, co se bude dít dál.Pokud to Apple znovu zablokuje, Palm to opet obejde a pujde to tak dal, dokud obejiti nebude stat vice nez 40 clovekohodin. (http://www.electronista.com/articles/09/10/03/palm.webos.121.fixes.itunes.exchange/) Pokud to tuto hranici prekroci, pak predpokladam, ze budou nasledovat prikladu RIM (a popravde receno si myslim, ze to meli udelat rovnou).
Tiskni
Sdílej: