Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
curl
. Jako konzolové testovátko to funguje o třídu lépe, a jako downloader jednotlivých souborů to funguje taky. Rekurzivní download jsem nezkoušel, k ničemu ho nepoužívám.
Jediné, co mě na curl
mrzí je že automaticky nefunguje zadání IP adresy v hranatých závorkách (jména i IPv4 bez závorek fungují). IPv6 se bohužel se závorkami zadávat musí. Naštěstí je tu -g/--globoff (škoda, že není význam obrácený).
[pavlix@traveller ~]$ curl http://[2a01:430:2e::a001]/ curl: (3) [globbing] error: bad range specification after pos 9 [pavlix@traveller ~]$ curl -g http://[2a01:430:2e::a001]/ <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//IETF//DTD HTML 2.0//EN">> …
wget
touto chybou netrpí.
O té databázi slyším poprvé.
Já myslel, že když ty patche používate, že jste na ně narazil v mailing listu, kde mi na ně bylo odpovězeno právě tak.
Celkem standardizované to je, tak není problém to udělat kompatibilní.
Já jsem ale myslel na API, jakým se s rozšířenými atributy zachází. Ne jejich semantiku.
v mailing listu, kde mi na ně bylo odpovězeno právě takTam ne – prostě mě napadlo, že by bylo šikovné, kdyby tyhle informace wget ukládal, a tak jsem hledal, jestli už to někdo nenaprogramoval přede mnou – a našel jsem tvojí stránku a taky na patch od Stefana Tomanka.
--trust-server-names
pro wget).
Závidím lidem, kterým jeden program vyhovuje bez výhrad. Curl AFAIK neumí soubor pojmenovat tak, jak se na serveru jmenuje po posledním přesměrování (ekvivalent optionu --trust-server-names pro wget).Jo to je možné, v takových případech mám snad i rychleji nakopírované jméno souboru ručně :) (zpravidla ho znám, a kdyby ne, tak to považuju za špatné).
Rozdil je pokud clovek stahuje treba nejaky serial a musel by pak prejmenovavat 250 souboru a u kazdeho zjistovat co to bylo zacTo považuju za úkol skriptu, co stahuje ten seriál, aby zjistil název a pustil curl už se správnými parametry.
Tiskni
Sdílej: