abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Vložit další komentář
    28.8.2024 08:48 PetebLazar | skóre: 34 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zaklínač 3 na RISC-V procesoru
    I kdyz byla pouzita (dle vypisu) relativne slaba GK (RX5500) asi nebyla bottleneckem, dle testu na TechoPowerUp tato zvlada Zaklinace 3 ve FullHD na 60fps.
    xkucf03 avatar 28.8.2024 09:43 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše lepší x86 než x86
    Třeba bude jednou RISC-V lepší x86 než x86… a snad dopadne lépe než OS/2 :-)
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    28.8.2024 13:21 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: lepší x86 než x86
    OS/2 Warp byl usper OS, ala hold byl jen jednouzivatelsky, coz jsou windopws imho taky ;-)) --- windows nemaji v kernelu uzivatele a tzv. prava se resi v userpace, ne na urovni kernelu ;-)) ... konec koncu Windows jsou vykradena stara OS/2 ;-)) ... a kdyz jsme cekal, kdy hytnou bug v HPFS prejmenovane MS na NTFS ... nebot v NT byla HPFS 286 ... a bug byl opravben az v nove HPFS zonacene 365 ... a nejakou verzi ... v te dobe takovy disk nebyl a pak Windows 2000 dany diak uz mely a vzdy si znicili NTFS presne tim samym bugem, co byl v HPFS ... zajimave, tez ve strych TTF fontech bylo IBM OS2 ... pokud si to clovek otevrel v ASCII editoru ... a slovo OS/2 co IBM OS2 bylo v NT i 2000, XP atd. haleluje
    Erin avatar 29.8.2024 02:13 Erin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: lepší x86 než x86
    Nene, Windows řeší práva na úrovni jádra i více než Linux.

    Linux častokrát má práva stylu if (uid == 0) ... else ...

    Také k tomu... NTčka měla být původně jako základ pro OS/2, který předtím nestačil, ale nakonec se MS a IBM rozhádali, MS si dělal NTčka a IBM dělalo na OS/2.
    私のホバークラフトは鰻でいっぱいです
    28.8.2024 13:33 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: lepší x86 než x86
    Nekdo rika, ze ma potencial a teoreticky ma lepsi design, ale prakticky se kdysi prosazovaly OpenSource SPARC a MIPS - kde chybely patentovane koprocesory a instrukce a nakonec je suverene prevalcoval ARM - ktery je dnes i na servery a je velmi vykonny.

    mam treba Rusko vysilacku a tzv. SDR - a hadejte co tam je, super usporny slaby ARM a Linux ... apky casto pisou v SDL etc. na frammebufferu - tegy graficky terzim bez X v tzv. textovem modu, kdy framebuffer umi resit prave SDL, ale mozna maji i jine veci a tim udelaji grafickou apku obrazne jak v dobe her v DOSu, ale jasne SDL je nekde jinde, kazdopadne je to super rychle, mozna ze umi framebuffer bez X i QT - kdyz je chteli na embeded zarizeni, to jsme nezkoumal, ale SDL jsme velmi davno pouizoval na prehravani XVID vide na perniou mmx - kdy to na windows nebehalo vubec, na linux s akcelerovabnoui grafikou spatne, ale pres SDL v mplayery skevle ;-)) ... nebo mel mozna primo rezim FB ;-) ... lidi cumeli, ze to na te sunce funguje, pak prisly lepsi CPU a hlavne se to zacalo presouvat na OpenGL grafiky a problem zmizel.

    Kazdpadne ARM je dnes na serverech, kde to chce chladic, po mobily z malym hladicem i bez, pres super usporne CPU vyrobene nejmodernjsi tech, ale umyslne stasi jado a podtaktovane - a tam jsou X na nic a jede se pres FrameBuffer a je to vse rychle a usporne ...

    Nekteri lidi pouzivaji i RISC-V ... ale obecne malo, duvod jer jasny, na RAm jsou cele prumyslove desky a tak jen koupi moduly, zapoji je do sebe, casto uz to neni treba pajet PCI-X je uz jedn i v malem kabylku s onimatelnym konektorm, bud draty, nebo patice, kdo to hodne ojebe to zapoji na USB-C, klidne i inetrne na desce ;-) ... a tak si Rusove koupili v Cine desku s integrovanou FLASH, k tomu nejlepsi svukovku co sla koupit, zapojili to k tomu, zapojili dotykac, v Linuxu napsali svuj FW - kde pouzili jine projekty z SDR co se rozjizdelo bud na PC, nebo nove na rasberryPI a maji hotovo, a Cinani si na to vyrobili hezke hlinikove chassi a dli to dokupy.

    Efektivne pak nezalezi upkne co je lepsi, ale co se jeppe vyrabi, ceho je dostatek a co jde na trhu koupit ... jasne, kdyz neco zacne byt super dobre, tak se to casem nejak prosadi, pokud to nekdo umele nepodplaci jako Intel vs AMD
    28.8.2024 13:38 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: lepší x86 než x86
    Vzhledem k tomu, ze RISC-V je primarne na hrani jako OpneSource projekt, ta je jim vlastne jedno, zda dopadnou jak FreeBSD, nebo dokonce MINIX co QNX a nebo Zda se z nich stane mansestrem jako Linux ci ARM ... vyvojarum FreeBSD asi taky nevadi, ze jsou zoastali a maji jednodychu OS, co toho tolik neumi a to je jeho vyhoda, ze se da lepe a snaze ohnouit - viz NetFlix a jejich akcelwraci boxy, rikaji, ze Linux uz je tak slozity a komplexni, a eby toho museli kupu vyhodit, ale ze FreeBSD jim stacilo upravit modul sitovky a trochu stack a dostaly lepsi vykon - nebot 90% fci co umi v sitovem stacku linux nepotrebuji ...

    Ale dokazali i vtyladit Linux a rikali, ze Linux je pro ne jelpsi z pohledu user space aplikaci, FreeBSD z pohledu vyvoje kernelu ... ze oboje je funkcni a stabilni a ve vysledku neni rozdil dramaticky, ale ze jim jde o kazde %, nebot jim to pak umozni ustertit terba jednu hlavu na DC, nebo i vice hlav a v tom jak jsou velci, je to dost penez.
    28.8.2024 13:53 lukve
    Rozbalit Rozbalit vše Re: lepší x86 než x86
    Kedy ste poslednykrat skusal FreeBSD ja tiez ho nepouzivam len sem tam testnu. FreeBSD je jednoduche v zaklade sa prezentuje ako textovy OS s moznostou Xorg ale mne sa co paci na FreeBSD su konfiguraky ktore stale mozes editovat rucne, klasicky boot ziaden systemd a nabehne ti to do textovej konzole a co dalej zistis to ze FreeBSD ma celkom fajny balickovac PKG ktory je fakt ok da sa na rozsiel od OpenBSD ktore je kus tazkopadnejsie. Dalej mas tu virtualizaciu, jaily a aj VirtualBox ano FreeBSD sa nechyta ale to ani jedno BSD s podporou NTFS to sa musi cez FUSE a tiez ma obmedzeny pocet FS, ale UFS podporujt TRIM pre SSD a mas tu ZFS ak mas ECC ramky tak preco neopuzivat ZFS na klasiekc pc skor UFS a mas tuna aj EXT2. vela linuxakov nadava poslednou dobou na linux asi tych zmien je na nas vela.
    28.8.2024 15:30 PetebLazar | skóre: 34 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: lepší x86 než x86
    FreeBSD jsem naposledy zkousel v roce 2018, pro jednoduchost virtualne pomoci KVM/QEMU s GFX passtrough. Včetně funkční akcelerace VDPAU (proprietární NVIDIA ovladače). http://www.monitos.cz/tmp/kvm_freebsd_11_1_GFX_passthrough_GTX1080Ti.png
    k3dAR avatar 28.8.2024 16:57 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: lepší x86 než x86
    Delas jako by v Linuxu uz nebyli textove konfiguraky co jdou editovat rucne...
    I to systemd ma unity/timery/atd jako proste txt soubory ;⁠-⁠)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    28.8.2024 13:57 lukve
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zaklínač 3 na RISC-V procesoru
    ja myslel ze teraz je in WUKONG a nie Zaklinac

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.