Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Solaris není o nic mrtvější než kterýkoliv jiný operační systém. (Který jiný operační systém nabootuje ze ZFS, mimochodem?)
Dobře, když jsme u slovíčkaření, zeptám se jinak: Který jiný operační systém má vůbec nějakou podporu ZFS (nebo jiného srovnatelného filesystému) v produkční kvalitě?
FreeBSD? No, ne... To by chtělo ještě kousek cesty, která je přerušovaná pokaždé, když to vypadá, že ZFS vyjde z módy. Mac OS X? Kdepak, ten všechny smělé plány zrušil. Linux? Chachacha! Implementace v userspace rozumný výkon neviděla ani z rychlíku a s produkčním nasazením nemá nic společného. Implementace v kernelu pro změnu po pár hodinách (a tu a tam třeba i minutách) provozu zatuhne, nemluvě o tom, že ani tady se výkon vzdáleně připomínající Solaris nekoná. Takže podpora samotného ZFS nikde jinde není.
Podívejme se na jiné filesystémy. Hammer? No paráda, ale kde to běží v produkčním nasazení? Kdo tomu svěřuje svá data? Inu, nevím. Co takhle Btrfs? Ano, používám, jsem spokojen ... ale žádná podpora redundantního RAIDu (kterou má ZFS minimálně ve třech variantách) v Btrfs zatím není, takže opět nejde o nic, co by se ZFS vyrovnalo.
Nemá ale smysl zůstávat jen u filesystémů. Jak dobře například Linux podporuje barvení stránek? Který systém snese srovnání se Solarisem v oblasti observability? Kterýpak systém má nějakou obdobu abstrakcí typu projekty / zóny, včetně elegantní integrace do scheduleru (FSS)? Jsem dalek toho, abych tu vykřikoval hloupé výroky typu „Solaris je lepší než X“. Jen reaguji na názor, že Solaris je mrtvý.
Samozřejmě je několik vlastností, které naopak Linux má a Solaris nemá, ale to ze Solarisu ještě nedělá mrtvolu.
Jestli něco Solaris opravdu zabíjí, jsou to některé nedávné kroky firmy Oracle.
Kterýpak systém má nějakou obdobu abstrakcí typu projekty / zóny, včetně elegantní integrace do scheduleru (FSS)?
Myslíte něco jako namespaces a cgroups v Linuxu?
Který jiný operační systém nabootuje ze ZFS, mimochodem?
(nevěřícně kroutí hlavou)
V tom případě je Linux učiněná fosilie.
Já vím. Ve snu a z neoficiálních instalačních médií a možná a občas. To se nepočítá.
$ shasum solaris11.tar.bz2
946d94114d381ed292e68d89f0b34242468491c3 solaris11.tar.bz2
$
Tiskni
Sdílej: