Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
já nevím, podle mě jsou všechny tyhle průzkumy dost neobjektivní, je docela sranda, jak ČR svítí mezi ostatními zeměmi evropy (i Slovensko je na tom lépe), taky dost dobře nevím co si představit pod pojmem "registered OSS user". Podle mě v průměru mezi ČR a Německem nebo Slovenskem zas takový rozdíl nebude. Možná to vidím zkresleně, tím že mnoho lidí kolem mě používá linux, ale stejně se mi těm výsledkům nechce věřit.
Slovensko je o 2 priecky za Ceskom ;)
su tam dve mapy
1) aktivita staneych institucii a komunity - tam vedie Ceska nad SLovesnkom
2) pocet resp. podile uzivatelov- tu vedia Slovensko nad Ceskou republikou vdak Firefox-u ,ktory ma nas Slovensku cez 50%
A díky mému osobnímu účinném nasazení v oblasti překladů je už, nebo brzy bude, ještě líp. Dřív, než zase začnou být zimní večery příliš dlouhé.
Já myslím, že tento "žebříček" má odbobnou výpovědní hodnotu jako "testisko" S. Hoferka nebo Major Zeman...
...Česká republika stojí na 39. místě, hned za Pákistánem ...
pane profesore , dekujeme ...
Co takhle tyto "žebříčky":
Google trends GNU Google trends OpenSolaris
Google trends Archlinux
Google trends Gentoo
Google trends BSD
apod...
Monžná to není příliš relevantní, ale určitě apoň trochu zajímavé.
Poslední zpráva na domovské stránce einitu:
Posted September 15th, 2008 by jyujin
... basically einit has been abandoned and we're prepping up a successor called 'kyuba'. Head over to http://kyuba.org for details and updates. BTW, you can still download einit, or even einit's git versions. Also einit and kyuba share the same git server... but no codebase.
Ještě nějaký tip na init, který je o krok napřed?
a někde jsme dokonce i 1. místě: Google trends Debian ;)
Zdá se, že je to přispívání do komunity versus používání OSS.
Tiskni
Sdílej: