Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Na stránkach computer cookbooku Tech-Recipes.com vyšiel článok, ktorý sa snaží v desiatich bodoch poukázať na výhody nového filesystému ZFS od firmy Sun Microsystems. Článok je v tejto dobe pomerne aktuálny, keďže prednedávnom vyšla nová edícia operačného systému Solaris 10, ktorá obsahuje práve podporu ZFS.
Tiskni
Sdílej:
... akorat ze v unixu neni tak bezne, ze kdyz se disk premisti, ze si jej OS najde, v linuxu je to normalni a UNIX zvrhlosti s nenabehnutim systemu a pres STRING zistovat obsah volum grupy, export, import...Není pravda co píšete.
...hledani v bordelu ala "/dev/rdev/sdkhnfgb3u8y583".../dev/dsk/c2t1d0s0 jednoznačně identifikuje diskovou oblast v systému. Linuxová identifikace /dev/hdX /dev/sdX je moc pěkná věc do několika zařízení, ale v případě několika desítek nebo dokonce i stovek zařízení přes různé řadiče je nevhodná.
Linuxová identifikace /dev/hdX /dev/sdX je moc pěkná věc do několika zařízení, ale v případě několika desítek nebo dokonce i stovek zařízení přes různé řadiče je nevhodná.Používáte-li v Linuxu udev, viz /dev/disk/by-{path,id,uuid,label}/...
Při identifikaci diskové oblasti v Solarisu (v HP-UXu je podobný systém) je jednoznačně dáno, kde se disková oblast nachází, v jakém diskovém poli, na jakém disku v něm, přes jaký řadič a port je toto diskové pole přípojeno.
Atomicky muzeme menit cokoli, ale pouze v pameti, kdekoli jinde je to utopie a zalezi na spouste faktoru, ktere nemuze OS, natoz ovladac FS/VFS naprosto ovlivnit - marketingovych reci bych prosil byti usetren...