V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vec sa ma tak, ze ono si vies bez vacsiej namahy uzit ZFS aj pod linuxom. (Zvlast teraz, ked je priamo v balickoch Ubuntu, Debianu a podobne) Tiez zalezi ako velmi ti zalezi na rychlosti - ono to zas nie je _take_ pomale ze by to bolo nepouzitelne. Ked k tomu pridas dalsie poziadavky tak moze byt naopak jednoduchsie pouzit ZOL namiesto FreeBSD.Upřímně řečeno, pro mě GNU/Linux neznamená jen tu druhou část, ale i tu první. A pokud RMS, tvůrce GPL, tvrdí, že to není kompatibilní, tak to tak cpát nebudu, zvlášť za situace, kdy vlastně neexistuje překážka, která by mi bránila to používat nativně. (ZFS jsem testoval na freebsd ještě před tím, než jsem se nakonec před 5 lety rozhodl pro btrfs.)
Napriklad ja ZFS celkom spokojne vyuzivam ako backend storage pre NAS a vsetky sluzby nad tymi datami (samba, AFP, Plex a ine) bezia v individualnych docker kontajneroch, takze su pekne oddelene. Rychlost pre mna nikdy nebola v tejto konfiguracii problem.Aktuálně taky tak. Používám to jako iSCSI target nad zvol, což mi přijde koncepčně čistější řešení než to mít v souboru na jiném fs. (Na linuxu nemám žádné místo pro LVM, vše je v btrfs - iscsi nad souborem nad btrfs sice v pořádku funguje, ale z hlediska čistoty návrhu mi to moc nevonělo.)
A pokud RMS, tvůrce GPL, tvrdí, že to není kompatibilní, tak to tak cpát nebuduNení to kompatibilní, pouze pokud někdo chce distribuovat binární formu. Stáhnout si balík se zdrojáky a automatickým udělátkem, které je přeloží, je licenčně v pořádku.
Tiskni
Sdílej: