Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
důležitý milník v historii KDE.To zni hodne politicky.
Pokud myslíš takhle historicky, jakože má význam každý okamžik, tak tento okamžik zahrnuje těch patnáct let. Jestliže je těch patnáct let naplněno myšlenkami, které má vystihovat ten text, tak jde o popis úspěchu. Ten úspěch vytvářejí lidé-myšlenky. Hodně lidí zajímá, jak být úspěšnými. Jednoduché na tom je to, že úspěch je prostě vždy přítomen.
A tak například já. Já jsem úspěšný. Ǔspěch neměřím vahou obrazovky, na kterou se koukám a sleduju, jak se co rychle hýbe, která podle jedné teorie staré více než dvacet let funguje stejně jako televize - za sklem tam pobíhají malí trpaslíčci a přenášejí barvy z jednoho místa na místo. Ten dokument po letech zkoumání přináší rozbor toho, proč jsou lidé (nejen okolo projektu KDE) úspěšní. Pozorně si jej přečtěte. Možná vám přijde něco z toho jako kecy, ale zamyslete se nad tím a pro své blaho připusťte, že většina z toho je pravda. Vlastně je to pravda celé. Je to tedy důležité.
Já bych se nikdy k takové věci jako je demagogie neuchýlil.Pochopitelně, to je totiž cizí slovo...
Co to je to "fortunek"? Na tom mi nezáleží, ať je to, co je to.
Ber to tak, že mě nebaví výt s jinými vlky, jak to vidím o kousek výš, to už tady každý viděl stokrát, i když to má určitý význam taky - něco se děje (občas se nechá pozvat i nějaký ten partizán z tábora MS, aby to nebylo jednostranné a na rozloučenou se mu řeklo: přijďte zítra zas, bude sranda).
Že by to dělali jen pro to, že se zrovna nudí? Tak to je v pořádku. Myslím si ale, že celý den se nenudí, takže by jenom mohli počkat, až vyjde Gnome, Unity, Xfce a používat hlavu => na nápady, co by ještě chtěli zlepšit, změnit, předělat, protože na tom záleží, kdyby ti, co na tom dělají, vyslyšeli jejich prosby, přijali ty sladkosti (pozornosti), kterými je v zahrnují, a dělali, až by se jim od udidel kouřilo.
s/Manifest/Testament/g
Otázka není postavena tak, co je špatného na Gnome 3, Unity, XFCE, MATE, Cinnamon.
Z některých odpovědí výše zkušený analytik s úsměvem usoudí, že má kolem sebe samé malé velikány, a že je na tom v jistých ohledech s psychikou podobně.
Vítám vás kamarádi.
Manifest ke KDE sám o sobě vtipný je. Ale působí na řadu lidí dráždivě.
Četl jsi, předpokládám, všechny ty dosavadní poznámky k němu; nebo jsi četl jiný článek ke kde, a tam to bylo to samé, na jiné brdo. Něco si o ideálech v manifestu myslíš, jiné věci jsi pochytil už předtím, ještě než ten text dali dohromady. Možná jsi KDE vyzkoušel. Je tedy z čeho vycházet.
Napiš třeba, jako jiní před tebou, aby to mělo váhu, co si o KDE myslíš. Mohlo by to vypadat jinak než jako (zrovna používané prostředí)-středný výlev. Podrbat, to přitom pomůže jen někomu. Prosím o vyjádření pozitivní. Představoval bych si, že se rozepíšeš o tom, jak se ti představa toho, že si každý může programovat/psát/překládat/dělat obrázky, dělat propagaci (...), jak to nejlépe dokáže a zamýšlí, protože to jsou hodnoty, na kterých ti záleží. Jo, jestli je to jinak, tak to sem taky uveď. Poděkujeme ti za upřímnost. Bereme tě takového, jaký jsi.
Cítíš se být vyvoleným?
Je to tak. Chceš být vyvoleným mezi vyvolenými a přispívat aspoň svou angličtinou pod články na abclinuxu.cz.
Principál a klauni. Nahodit udici, chytne se víc než jeden. Protože už hodně příspěvků odbočilo od tématu zprávičky, - hodně jich obsahuje odkazy na "ty obehrané drogy", tak se nám rukou nedílnou podařilo vytvořit snovou - surrealistickou náladu.
Kdo by to byl na začátku předvídal, že do toho půjdete s takovým nadšením. Nechci odkazy na obrázky. Požaduji něco osobního. Vezměte štětec a něco namalujte. Jste-li příznivci Xfce, tak potom XFCE a srdíčko. S tím se tu pak chlubte, když zprávička je o manifestu pro KDE. Opravdu se mi podařilo znovu se vyjádřit k tématu zprávičky? Ano. Jsem dobrý.
A já ho zase spokojeně používám se vším všudy.což se ovšem nevylučuje s tím, že je to bloatware ...
To je dobrý nápad. Mně se vždycky líbil Modrý kůň od Franze Marca: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Franz_Marc_Blaues_Pferd_1911.jpg
To dráče, co vypadá snad jako Soptík, mi jako maskot KDE zas tak nevyhovuje.
Tiskni
Sdílej: