abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (0%)
     (25%)
     (25%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 4 hlasů
     Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    17.9.2006 17:07 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Autoritativní DNS server zároveň kešujícím
    A to "nepadnutí do oka" standardů, které jsou na tom špatně s bezpečností se zatím docela vyplácí

    Ale no tak, vážně mi chcete namlouvat, že všechno, co se panu Bernsteinovi nelíbí, je problematické z bezpečnostního hlediska? Co si tak matně vzpomínám, třeba RFC 2317 (reverzní lookup pro classless rozdahy) nebo záznamy pro IPv6 jsou bezpečnostně problematické?

    jeho programy se ve výčtech bezpečnostních chyb v sw objevují zřídka

    To je sice pravda, ale na druhou stranu jsou také ve své čisté podobě většinou prakticky nepoužitelné, takže většina uživatelů je nucena používat verze upravené třetími stranami - a od těch už samozřejmě DJB dává ruce pryč, takže mu nekazí statistiky. Navíc jeho produkty kvůli licenčním problémům nenajdete v distribucích, což dále omezuje jejich nasazení. V tomto konkrétním případě jsem navíc hodně alergický na porovnávání BINDu a djbdns, kdy se BINDu jako přitěžující okolnost přičítají problémy verze 4, což byl de facto úplně jiný program, navíc v době, kdy žádný djbdns ještě neexistoval. V okamžiku, kdy se začne porovnávat porovnatelné, už ty statistiky tak efektně nevypadají.

    obecně se taky považuje normální mít všechny autoritativní servery jedné domény na jednom fyzickém stroji s jednou konektivitou

    To se rozhodně obecně za normální nepovažuje, většina systémáků, pokud takovou věc nasadí, dělá to spíš z donucení manažery.

    záložní mail server se taky obecně považuje za přežitek

    Záložní mail exchanger se nepovažuje za přežitek, ale v současné době, kdy je několikadenní výpadek konektivity záležitostí naprosto mimořádnou, je jeho potřeba podstatně nižší než dříve. Navíc (na rozdíl od NS záznamů) nevím o žádném RFC, které by nařizovalo, že doména přijímající poštu má mít aspoň dva MX záznamy. A konečně, pokud se sekundární mail exchanger nenasazuje, nebývá to důsledek neznalosti nebo odmítání standardů, ale výsledek logické analýzy problému. Jde např. o to, že zatímco finální příjemce pošty může mail pro neexistující schránku hned v reakci na 'MAIL From:' rovnou odmítnout s pětkovým kódem, záložnímu nezbývá než ho přijmout a zkusit doručit na primární; ten mu ho teprve omlátí o hlavu a chudák záložní, chce-li se chovat korektně, navíc nějakého nevinného chudáka obšťastní nesmyslným hlášením o nedoručitelnosti. Proto velká část spammerů posílá své výtvory rovnou na záložní mail exchanger; sice tím podle mne nic nezískají, ale reálná pozorování ukazují, že to tak je. Bohužel, SMTP protokol je v dnešní době svou koncepcí naprostým anachronismem, ale v dohledné době lze jen těžko očekávat jeho nahrazení něčím, co by více odpovídalo současným podmínkám.

    Implementace, která by se chovala stejně k autoritativním záznamům i ke kešovaným záznamům, by nestála za moc. Třeba přepisovat autoritativní údaje zadané adminem tím, co jako cache někde splaší na internetu, a pak to dál publikovat jako autoritativní údaje, to by asi nebylo moc šťastné.

    To ale nemění nic na tom, zda se jedná o dvě různé služby. Jedná se o jednu službu, která používá jeden protokol, je definována jednou sadou RFC a má přidělen jeden rezervovaný port (OK, dva, jeden UDP a jeden TCP). Stejně jako nejsou dvě různé služby MTA fungující jako relay pro poštu odcházející z lokální sítě a MTA přijímající poštu pro doménu jen proto, že tyto role lze oddělit a mnohdy tak oddělené jsou. Celý protokol je postaven na principu, že se kteréhokoli nameserveru a priori můžete zeptat na jakýkoli záznam (samozřejmě to neznamená, že vám odpoví), u vámi zmíněného HTTP je to úplně jinak.

    Historickým reliktem nejsou v žádném případě, a škodu dělají pouze pokud jsou špatně implementovány, nebo je špatně implementována zdrojová webová aplikace.

    Některé škody páchají proxy zcela systémově (např. výrazně komplikují snahy o traffic control, jiné jsou skutečně většinou chybou implementace, ale na rozdíl od vás vídám chyby nejen na straně webových aplikací). Např. nedávno jsem tu s někým absolvoval poměrně dlouhou debatu, kde dotyčný tvrdošíjně obhajoval deklarování HTTP/1.0 v hlavičce dotazu kvůli proxy, a to i u dotazů, obsahujících prvky HTTP/1.1 (např. hlavička Host:), přestože se jedná o jednoznačné porušení RFC. A pak jsou tu škody morální, kdy proxy pomáhá v uživatelích deformovat představu, co je to vlastně Internet - např. tento týden jsem zrovna školil ve firmě, kde mne předem tvrdili, že učebna je připojena na Internet; realita byla taková, že byl přístup pouze na web, a to ještě přes proxy (autentizovanou). Historicky měly proxy smysl hlavně kvůli omezení datového toku, dnes už je podle mých zkušeností tento efekt zanedbatelný, takže zbývá jen použití k filtraci nebo auditování HTTP provozu.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.