abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 4
    dnes 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 401 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.6.2007 19:31 František Ryšánek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DOS aplikacia na Linux servery
    Pro každého je blbovzdorná nějaká jiná distribuce :-) Třeba pro mě je to RedHat/Fedora v textovém režimu bez Xwindows.

    Poradil bych asi jednu zásadní věc: nechoďte okolo horké kaše, pořiďte si nějaký kus železa na hraní, vypalte nějaké instalační CDčko a ponořte se do toho rukama až po lokte. Ten hardware nemusí být zdaleka nový, ale měl by být cca prověřený/spolehlivý, aby Vás hned na začátku neznechutily hardwarové problémy (vadná RAM, přehřátý přetaktovaný procesor, CD-ROM co občas ztratí stopu, disk co občas tuhne apod.). Řečeno z druhé strany, když jednou Linux ovládnete, je to výborný nástroj na hledání chyb v hardwaru...

    Nebojte se číst dokumentaci (ne od začátku do konce, vybírejte si) a pokud nevíte, ptejte se kde se dá. Osobně mám sklon číst dlouho pečlivě dokumentaci než se do něčeho pustím - a často pak zjistím, že to bylo zbytečné, protože ta věc je pak naživo jasná na první pohled... Možná bych doporučil někde si přečíst, jaká jména dává Linux diskům a jak zhruba vypadá unixový souborový jmenný prostor, ale ono se dá fungovat i s defaultním rozdělením disku, takže pro samotnou instalaci tyhle znalosti vlastně nepotřebujete. Pravda pro serverové použití bych se přimlouval, aby třeba sambový adresář měl svůj vlastní oddíl na disku (nebo svůj vlastní disk).

    Pokud si pro ostré nasazení nebudete jist ovladačovou podporou pro hardware, položte konkrétní dotaz na tomto fóru - nicméně pokud neplánujete použít nějaký vysloveně novinkový/exotický/superlevný/superznačkový hardware, neměl byste mít problém. Pokud plánujete pořídit pro fileserver nový hardware s jedním procesorem, můžete pro jistotu omezit výběr na motherboardy s čipsetem Intel a síťovkou nejlíp taky asi Intel, nespoléhejte že Vám v Linuxu k něčemu bude levný onboard RAID (ale moc pro něj netruchlete, Linux má velmi slušný nativní softwarový RAID). Nebo pokud už máte nějaký hardware připravený, tak třeba jenom prohoďte disky a zkuste spustit instalaci, ono to nějak dopadne, za to nic nedáte, vždycky tam můžete vrátit původní disk.

    DOSemu je překvapivě samozřejmý a chodivý. Jediné, co v něm nechodí (zřejmě naschvál) je přístup DOSu do tabulky rozdělení fyzického harddisku - jinak je možné prakticky cokoli. Osobně se mi povedlo vyrábět pomocí DOSemu bootovatelné DOSové CompactFlash karty (s hot-swapem v USB čtečce) tím způsobem, že jsem si vytvořil tabulku rozdělení linuxovým fdiskem a jako zavaděč v MBR jsem zneužil LILO, a pak z DOSemu format c: /s .

    Pokud potřebujete ty reporty fakt na disketu, tak rozhodně není problém. Taky si je můžete ukládat na image diskety, nebo do adresáře viditelného z hostitelského linuxu a třeba posílat někam mailem... Dále pokud to generování reportů je úloha, která se dá spustit bezobslužně z BAT souboru, tak je možné spouštět DOSemu s touto batovkou v určitou konkrétní hodinu (třeba v neděli ve dvě ráno - tradiční plánovací démon v UNIXu se jmenuje cron). Takže DOSemu splní svou úlohu a zase zmizí, nevisí v systému pořád, DOSová aplikace nežere výkon procesoru...

    Při instalaci Samby při reinstalaci Linuxu na fileserveru se mi svého času stalo, že mi nějak neseděly kódové stránky filesystému na starém disku proti novému distru (Sambě). Stačilo dohledat příslušný parametr ve fstabu a v smb.conf a zesouladit je. To je moje jediná negativní zkušenost se Sambou, která by nota bene při čisté instalaci neměla nastat.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.