abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:33 | Zajímavý software

    Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:33 | Nová verze

    Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:33 | Nová verze

    Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:33 | Komunita

    Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:55 | Nová verze

    Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Komunita

    Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 11:55 | Zajímavý software

    Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 38
    1.7. 18:22 | IT novinky

    V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    1.7. 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (28%)
     (7%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 347 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.8.2007 11:01 cynik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V šem programovat GUI pro linux + windows
    No nevim jestli ti pomuzu, ale mam par postrehu.

    Kdyz jsem zacal psat nekdy pred 8 rokama prvni GUI tak jsem vybral jako jazyk C a jako toolkit gtk. Duvodem bylo, ze se me nechtelo moc ucit C++ a prave prenositelnost. Plain X (Athenu) jsem zavrhoval protoze uz tehdy mela vazne retro vzhled a nebyl jsem si jistej jestli by ji nasi uzivatele zvladli pouzivat. Nicemne uz jednoduche pokusy jasne ukazaly, ze gtk je viditelne narocnejsi nez X.

    Ten program jsem pak jeste prepisoval asi 3x. Hruza, poprve to bylo proto, ze pri povyseni gtk z verze 1.0 na 1.2 odmitalo spoustet suid binarky, takze jsem navic jeste kolem toho musel prepsat kompletne architekturu zbytku baliku. Byl to krok spravnym smerem, nicmene pak uz me gtk jen zdrzovalo, protoze kazde dalsi povyseni znamenalo prepsat pulku programu diky zmenam v API. Hlavne (a to tak je dodnes) neni poradne vyreseno pouzivani grafiky, takze ke gtk musite prihodit ruzne gdkpixbufry atd. Aplikace se dodnes pouziva pod starym gtk. Dotazem v konferenci me bylo receno, ze stare gtk (<2.0) se bude udrzovat, ovsem je to uplne jiny toolkit nez nove gtk.

    Takze jsem casem na psani v GTK zanevrel a pri dalsim "bodu obratu" kdy jsem se rozhodoval o toolkitu pro C++, ale tentokrat s vetsi vyberem mezi Qt,Gtk v C++ a wxWidgets. Qt jsem vyloucil rovnou kvuli filozofii (tvori to jedna firma, co se stane, az se neco stane), licenci (tehdy jeste nebyla pod GPL, mozna neni ani ted, i kdyz je licence liberalnejsi) a proto, ze se me z Qt aplikacema tezko pracuje a nelibi se me. Naopak ma Qt pekne propracovane API, takze to vyuziva moznosti C++ dokonale a ciste. Gtk v C++ jsem zavrhnul kvuli tomu, ze jsem zase cekal zmeny API (to jsem asi trefil). Pokud vim o dalsich toolitech tak uz jsou o hodne mimo, vetsinou nemaji ani zdaleka takove moznosti a hlavne jsou ve vyvoji (coz znamena zmeny API).

    Takze jsem zacal pracovat s wxWindows, ktere se prejmenovali na wxWidgets. Duvodem byla hlavne prenositelnost a to, ze jsem ocekaval, ze zmeny v API Gtk za me budou filtrovat vyvojari wx. Po asi dvou letech pouzivani se me zda, ze to byla dobra volba. Zacal jsem v pythonu, protoze jsem podlehl tomu, ze v pythonu se snadno a rychle programuje. Coz je sice pravda, tehdy jsem neco jednoducheho vyrobil behem tydne. Nicmene pak jsem udelal jeste jeden pokus a ani v C++ to nebylo pomalejsi, spis naopak. Prakticky v tom tedy neni zadny rozdil. Pokud jde o rychlost pak python pochopiltene dele startuje, za behu uz se rozdily nedaji poznat vyjma pripadu, ze pocitac musi swapovat, pak je pochopitelne python mnohonasobne pomalejsi. To je pro me dost dulezite kriterium, protoze mam ridici system a ten ocekavam, ze budou lidi provozovat na spise starsich strojich, na noteboocich atd. Navic to znamena, ze clovek si muze na takovou sunku nainstalovat jen par knihoven a nemusi mit tisice dodatecnych modulu atd.

    Pokud jde o programovani v C, C++ nebo pythonu, tak mezi C a C++ je vyrazny rozdil v predevsim v jednoduzsim programovani a dodatecne stabilite, navic v C++ se me zda, ze se da mnohem jednoduzsej pochopit struktrura toolkitu a tim padem to rychlej a bez chyb napsat. Doporucil bych spise C++. Mezi C++ a pythonem nevidim z hlediska programatora zadny praticky rozdil. Javu a Mono jsem nezkousel, nemam na to pocitac.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.