abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:44 | Zajímavý projekt

    Starling (GitHub) je desktopové prostředí vytvořeno umělou inteligencí (s dohledem jednoho vývojáře během šesti měsíců).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:22 | IT novinky

    Dne 30. června 2026 byla završena fyzická realizace projektu Czech National Quantum Communication Infrastructure (CZQCI), tedy České národní kvantové komunikační infrastruktury. Projekt byl realizován od 1. března 2023 a financován z Národního plánu obnovy částkou 121,6 milionu Kč. Cílem podpořeného projektu bylo vybudovat základy národní kvantové komunikační infrastruktury a ověřit možnosti jejího praktického využití. Mezi

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 14:11 | IT novinky

    Město Šumperk se stalo terčem kybernetického útoku, chod úřadu je omezen. Zjišťuje se, jestli unikla nějaká data. Cílem hackerů byla městská datová síť. První útoky zaznamenali odborníci na informační technologie již v pondělí večer, závady se ale plně projevily až dnes ráno. Město událost nahlásilo Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NUKIB).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:55 | Bezpečnostní upozornění

    Samba, svobodná implementace síťového protokolu SMB/CIFS, byla vydána ve verzích 4.24.5, 4.23.10 a 4.22.11. Řešeno je 6 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.7. 23:44 | IT novinky

    Přední technologické společnosti (Adobe, Cadence, Capital One, Cisco, Cloudera, Cloudflare, Cognition, CrowdStrike, Databricks, Dell Technologies, DoorDash, Elastic, HPE, Hugging Face, IBM, LangChain, Linux Foundation, Microsoft, NAVER, NetApp, Nous Research, NVIDIA, OpenClaw, Palantir, Palo Alto Networks, Red Hat, Reflection AI, Salesforce, SAP, ServiceNow, Siemens, SK Telecom, Snowflake, SpacexAI, Synopsys, Thinking

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    27.7. 18:11 | Zajímavý projekt

    Krabix.cz je online 3D konfigurátor krabiček pro 3D tisk s exportem do STL. Běží přímo v prohlížeči. Nic se neposílá na server.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    27.7. 17:00 | Komunita

    Nadace Open Home Foundation spustila veřejnou preview verzi komunitní databáze zařízení pro Home Assistant. Má fungovat jako „Wikipedie pro chytrá zařízení".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.7. 15:22 | Komunita

    Na stránce nového panelu Firefoxu přibudou nové widgety. Například denně aktualizována interaktivní křížovka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.7. 14:11 | Zajímavý projekt

    PGSimCity (GitHub) je webová 3D vizualizace vnitřního fungování databázového systému PostgreSQL v podobě města. Vytvořena pomocí umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    27.7. 03:33 | Nová verze

    UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-2.0 a 24.04-1.4. Nová verze 24.04-2.0 již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (18%)
     (30%)
     (5%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (23%)
    Celkem 2265 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    6.11.2007 17:29 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Solaris (SXDE) ve VMWare a síť

    Ne, ssh neresolvuje. Musel jsem tam zadat IP adresu ručně. Doménová jména odmítá s tím, že je nezná. Jediné, co opravdu resolvuje, je dig. :-(

    Ale ping na IP adresu (vnější) normálně funguje a v routovacích tabulkách se správně inkrementuje počítadlo použití gateway.

    Podivný je hlavně fakt, že jsem už v tom Solarisu normálně surfoval a fungovalo to. Pokud si dobře vzpomínám, jednou jsem pak zapomněl před spuštěním vmware spustit i jeho služby. Když jsem nabootoval Solaris, síť (pochopitelně) nefungovala. Tedy jsem ho (korektně) vypnul a restartoval jsem vmware se zapnutými službami. Jenže síť už se nevzpamatovala. Jako by se pouhým restartem v tom Solarisu něco změnilo. To mě trochu děsí, protože mi to připomíná Windows. (!)

    Všude ve výpisech je rozhraní vmxnet0, zatímco při bootování se objevují hlášky, že nebylo možné inicializovat zařízení pcn0 pomocí DHCP. Konkrétně failed to plumb pcn0 a pár dalších hlášek. (Nejspíš je v Solarisu odlišen název fyzických zařízení od rozhraní síťové vrstvy (případně VLAN). Nebo je to jiný důvod?)

    Následuje výpis ze session, která přesně dokumentuje podivné chování. Resolving přes dig funguje, ale ostatní programy neresolvují. Pod výpisem z terminálu je vždy odpovídající výstup příkazu snoop, který ukazuje, že se na síti opravdu něco děje.

    První pokus: ping

    # ping 217.112.173.73
    217.112.173.73 is alive
    
    # ping charon.podzimek.org
    ping: unknown host charon.podzimek.org
     10.84.53.64 -> 217.112.173.73 ICMP Echo request (ID: 1268 Sequence number: 0)
    217.112.173.73 -> 10.84.53.64  ICMP Echo reply (ID: 1268 Sequence number: 0)

    Poznámka: druhý ping se vůbec nepokusil resolvovat. Prostě nezná a hotovo...

    Druhý pokus: dig

    # dig andrej.podzimek.org
    
    ; <<>> DiG 9.3.4-P1 <<>> andrej.podzimek.org
    ;; global options:  printcmd
    ;; Got answer:
    ;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 1688
    ;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 2, AUTHORITY: 1, ADDITIONAL: 0
    
    ;; QUESTION SECTION:
    ;andrej.podzimek.org.           IN      A
    
    ;; ANSWER SECTION:
    andrej.podzimek.org.    259200  IN      CNAME   charon.podzimek.org.
    charon.podzimek.org.    259187  IN      A       217.112.173.73
    
    ;; AUTHORITY SECTION:
    podzimek.org.           259187  IN      NS      charon.podzimek.org.
    
    ;; Query time: 72 msec
    ;; SERVER: 10.84.53.2#53(10.84.53.2)
    ;; WHEN: Tue Nov  6 17:17:31 2007
    ;; MSG SIZE  rcvd: 88
     10.84.53.64 -> 10.84.53.2   DNS C andrej.podzimek.org. Internet Addr ?
      10.84.53.2 -> 10.84.53.64  DNS R andrej.podzimek.org. Internet CNAME charon.podzimek.org.

    Poznámka: Taktéž dig andrej.podzimek.org @217.112.173.73 funguje správně. Snoop pak ukáže:

     10.84.53.64 -> 217.112.173.73   DNS C andrej.podzimek.org. Internet Addr ?
      217.112.173.73 -> 10.84.53.64  DNS R andrej.podzimek.org. Internet CNAME charon.podzimek.org.

    Třetí pokus: ssh

    Výpis je dlouhý, proto ho sem nedávám. Výsledek je přesně stejný jako v případě ping. Při zadání konkrétní IP adresy funguje ssh bez problémů. Při zadání doménového jména se vůbec nepokusí resolvovat a ohlásí chybu.

    # ssh andrej@217.112.173.73
    andrej@217.112.173.73's password: 
    Last login: Tue Nov  6 16:47:42 2007 from vpn-friends.ms.mff.cuni.cz
    [andrej@charon ~]$ exit
    logout
    Connection to 217.112.173.73 closed.
    
    # ssh andrej@charon.podzimek.org
    ssh: charon.podzimek.org: node name or service name not known

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.