abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 44
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 875 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    5.1.2008 12:22 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prechod na linux
    1. Je linux vhodny pro beznou praci? Tj. posloucháni hudby, prehravani videa, stahovani dat, hrani nejakych starsich her.

    Pro práci samozřejmě vhodný je. Video a audio (včetně formátů Microsoftu) je samozřejmost. Současných her pro Linux je mnohem méně než těch pro Windows. (Řeč je pouze o hrách odpovídajících dnešnímu standardu.) Hry starší než cca jeden rok lze většinou zprovoznit díky emulátoru Cedega a jsou známy dokonce i případy, kdy byl v Linuxu dosažen vyšší framerate.

    2. Funguji zakladni windowsacke programy v linuxu (winamp, bsplayer, tag a rename(dulezity), firefox a treba USDowloader(pouzivam permanentne na stahovani z rapidshare, tudiz bych ho nerad zahodil)

    Abych řekl pravdu, toto je tak trochu RTFM otázka. Stručně řečeno: některé ano, některé ne. Jiná otázka: Proč by měly fungovat? (Zejména pokud nejsou open-source...) V mnoha případech existuje open-source řešení, které je mnohem lepší.

    Firefox je open-source a existuje tedy (samozřejmě) i verze pro všechny možné UNIXy. Používám ho ve FreeBSD, Solarisu i Linuxu.

    Pokud jde o Winamp, lze ho spouštět pod emulátorem Wine. Ale výběr přehrávačů pro Linux je natolik bohatý, že toto násilné řešení vůbec nemá smysl.

    Nejrůznějších download managerů pro nejrůznější typy sdílecích sítí je taktéž na unixech spousta. Není tedy nezbytně nutné spoléhat jen na jednoho klienta.

    Obecně lze říct, že u open-source programů není žádný problém a existuje i nativní verze (Firefox, OpenOffice, ...). U těch ostatních existují zpravidla zdarma dostupná, nezřídka mnohem pokročilejší a open-source řešení (Winamp, Nero, ...). No a pak jsou ještě zvláštní výjimky — closed-source, ale funkční (Opera, Adobe Reader, ...)

    Kdybych měl tohle všechno shrnout do jedné věty: Nelze očekávat, že Linux bude stejný jako Windows, že bude možné jen tak „převzít“ software z Windows nebo že nebude potřeba naučit se velkou spoustu nových věcí.

    3. Sezenu vubec ovladace? Na strankach vyrobce meho NB (FJS amilo pi 1536) jsem nenasel ovladace pro linux, a tak se obavam jestli by to vubec melo smysl instalovat linux bez ovladacu.

    Drtivá většina jich bude v kernelu. Další spoustu ovladačů většinou dodávají a podporují přímo některé velké distribuce. No a pokud máš nějaký nestandardní hardware, není vyloučeno, že si budeš muset některé ovladače zkompilovat sám. Například ovladače mé webové kamery Logitech dodnes nejsou standardní součástí kernelu a u některých distribucí je tedy nutné je kompilovat zvlášť.

    Mám-li být konkrétní, na mém notebooku Asus M2400N mi funguje téměř všechno (FireWire, PCMCIA, IRDA, WiFi (včetně WPA2/EAP), speciální tlačítka, pokročilé funkce touchpadu, rozšířené zobrazení na 2 monitory...). Jedinou smutnou výjimkou je proprietární čtečka MMC/SD/SM/MS karet na PCMCIA, dodávaná společně s notebookem. (Pravda ovšem je, že jsem ji už dlouho nezkoušel zprovoznit a driver by už mohl fungovat (sdricohcs).)

    Shrnutí: Výrobci hardware často dodávají svou specifikaci pouze Microsoftu. Tím jsou vývojáři open-source systémů odkázaní na reverse-engineering, který může trvat měsíce. Ve výjimečných případech se může stát, že zprovoznění určitého typu hardware bude komplikované. (Tím chci říct: Hardware nebude okamžitě po instalaci sám od sebe fungovat.) Ve velké většině případů se ovšem dá problém vyřešit. Detekce hardware je dnes v Linuxu na skvělé úrovni.

    4. Kdyby nahodou linux vse toto podporoval, jakou zvolit distribuci? Nejedna se mi zas tak o to aby byla jednoducha a pro uplne debily, ale aby byla hodne rozsahla a mela sirokou skalu moznosti. Nejde o vzhled, s tim se nejak vyrovnam.

    Tohle je otázka, na kterou nelze odpovědět. Začátečníci většinou chtějí klikací distribuci, ve které se (téměř) nemusí do shellu (Mandriva, Suse, Fedora, (?) Ubuntu). (Kdybychom se nedrželi striktně Linuxu, jetště tam lze zařadit PC-BSD.) Po nějaké době si třeba uvědomí, že je ty klikací nástroje příliš omezují, a zkusí něco jiného (Gentoo, Debian, Arch). Teď mluvím z vlastní zkušenosti. Někdo to třeba vidí jinak.

    Škála možností je věcí názoru a věcí schopností uživatele.

    Pokud jde o vzhled, ten vůbec nesouvisí s operačním systémem. S trochou nadsázky lze konstatovat, že všechny dnešní UNIXy (xBSD, Solaris, Linux) mohou „vypadat“ stejně a podporují všechny dnes dostupné „vzhledy“. Jediný operační systém, který je v tomto ohledu nestandardní, se nazývá Windows.

    Vim ze takovych temat bych tu mozna nasel ale neni to tak narocna otazka, tak bych par odpovedi ocenil. Ten win mi totiz pije krev dlouho, ale obavam se ze u nej budu muset zustat :(

    Mám za to, že pokud ke své práci nepotřebuješ celý balík software od Adobe a pokud se nazabýváš aplikacemi typu Rhino, Maya nebo 3DMax, není prakticky žádný důvod k provozování Windows.

    Zároveň nemůžeš očekávat, že se nebudeš muset nic nového učit. Opak je pravdou. Jde o jiný systém a je mnoho rozdílů, které nelze skrýt za pochybná grafická udělátka.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.