abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 524 hlasů
     Komentářů: 22, poslední dnes 10:06
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.1.2008 08:38 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doporuceni jazyku pro aplikaci
    Chybí už jen ta multiplatformovost, ve Windows by to asi chtělo souběžně udržovat nějaký podobně složitý.bat.
    Zapomínáte na to, že váš skript používá další utility – wget, unzip, kontrolu elektronického podpisu. Krásný příkladem toho, že tyhle utility nemusí být všude, je běžný počítač s Windows.
    Mně opravdu jnlp NEfungovalo v prohlížeči out-of-the-box, takže startovací pozice je tu stejná.
    Buď používáte nějakou divnou distribuci Javy, nebo jste při instalaci nezvolil instalaci HWS (resp. možná ji spíš zakázal, mám pocit, že instalace JWS je default).
    Tím samozřejmě naprosto netvrdím, že ten koncept je špatný nebo zbytečný, jen dementuji fakt, že by bylo složité či "sebemrskačské" něco podobného udělat pro distribuci programu v jiném jazyce, případně bylo potřeba používat JWS jen kvůli tomuto konceptu.
    Stále ještě je zde jedna vlastnost navíc – tím, že kód běží v JVM (managed kód), je možné řídit, co ten který program může dělat – např. pokud program chce přistupovat na lokální disk, musí toto deklarovat a uživatel mu to může zakázat. Pokud budete o nějakém Cčkovém kódu zkompilovaném nativně pro nějaký procesor, můžete tvrdit, že aplikace na disk nepřistupuje, ale uživatel vám to může věřit a nemusí (a vy to zase můžete tvrdit jenom do té míry, do jaké jste ochotn věřit nebo schopen zkontrolovat kód všech knihoven, které používáte). V případě JWS stačí věřit Sunu, že je JVM naprogramováno správně. V tomhle směru je ale na JWS co dál rozvíjet – aby např. mohl správce systému nadefinovat systémovou politiku, kterou uživatel nebude moci přebít (např. na disk smí přistupovat jen aplikace jménem XYZ podepsaná certifikátem ABC). Něco už je možné definovat, ale mám pocit, že uživatel to může vždy přebít.
    Ani proti JWS nic nemám, nevadí mi, ale měl bych kdyby se to začlo nějak masivně rozmáhat, což nejspíš nezačne, bude to hlavně u těch programů, které "musí" být multiplatformní. Ty ostatní nebudou tahat své vlastní kolo s sebou, ale mohou využít existující nativní prostředky systému.
    O rozmáhání mimo platformu Java mne ani nenapadlo řemýšlet. Ono je JWS k Javě vázáno jak plusy, tak mínusy. JWS muselo vzniknout, aby bylo vůbec možné nějak multiplatformě jednotně šířit a instalovat Java programy. Na druhou stranu, téhle nutnosti se pěkně využilo a JWS tak přináší pro Java aplikace funkcionalitu navíc, která by bez JWS nebyla.

    Pro něco na způsob JWS ale není podmínka multiplatformnost, ale managed kód. Protože ten umožňuje, aby aplikace byly spouštěné jedním kliknutím přímo z prohlížeče – protože je možné zaručit, že ten kód nebude dělat bez uživatelova souhlasu nic škodlivého.
    Ještě mne napadá (no flame) -- FF já aktualizuji samozřejmě prostředky systému, ne nějakým jeho osobitým, se systémem neintegrovaným způsobem. (Pro běžného uživatele třeba užitečným, hlavně na Windows). Bylo by dobré, kdyby to stejně šlo i u JWS, protože -- je dobré mít na výběr, že (s tím jistě každý souhlasí). Není dobré aby autor aplikace někomu vnucoval jen ten "jeden správný koncept" jakože "všechno udělám já JWS, zaktualizuji se když mě spustíš, nainstaluji se atd.". Pokud tohle jde i u JWS (nevím, tolik do toho nevidím) tak s tím nemám problém, JWS je prostě fajn alternativa.
    To je věc, která mne v Linuxu na FF a eclipse štve – že se spolu neustále perou aplikační a distribuční způsob aktualizace aplikace a pluginů. Ne že by to nešlo vyřešit, ale zpravidla jedině tak, že jeden ze způsobů aktualizace „zabijete“.

    U JWS nemůže způsob aktualizací přímo řídit uživatel, v JNLP souboru stanoví autor, zda se aktualizace budou instalovat automaticky, nebo po odsouhlasení uživatelem – a pokud uživatel aktualizaci odmítne, zda se spustí stará verze, nebo nic. uživatel to může obejít vytvořením vlastního JNLP, ale to je poněkud nesystémové.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.