abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    14.7. 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 397 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.1.2008 08:38 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doporuceni jazyku pro aplikaci
    Chybí už jen ta multiplatformovost, ve Windows by to asi chtělo souběžně udržovat nějaký podobně složitý.bat.
    Zapomínáte na to, že váš skript používá další utility – wget, unzip, kontrolu elektronického podpisu. Krásný příkladem toho, že tyhle utility nemusí být všude, je běžný počítač s Windows.
    Mně opravdu jnlp NEfungovalo v prohlížeči out-of-the-box, takže startovací pozice je tu stejná.
    Buď používáte nějakou divnou distribuci Javy, nebo jste při instalaci nezvolil instalaci HWS (resp. možná ji spíš zakázal, mám pocit, že instalace JWS je default).
    Tím samozřejmě naprosto netvrdím, že ten koncept je špatný nebo zbytečný, jen dementuji fakt, že by bylo složité či "sebemrskačské" něco podobného udělat pro distribuci programu v jiném jazyce, případně bylo potřeba používat JWS jen kvůli tomuto konceptu.
    Stále ještě je zde jedna vlastnost navíc – tím, že kód běží v JVM (managed kód), je možné řídit, co ten který program může dělat – např. pokud program chce přistupovat na lokální disk, musí toto deklarovat a uživatel mu to může zakázat. Pokud budete o nějakém Cčkovém kódu zkompilovaném nativně pro nějaký procesor, můžete tvrdit, že aplikace na disk nepřistupuje, ale uživatel vám to může věřit a nemusí (a vy to zase můžete tvrdit jenom do té míry, do jaké jste ochotn věřit nebo schopen zkontrolovat kód všech knihoven, které používáte). V případě JWS stačí věřit Sunu, že je JVM naprogramováno správně. V tomhle směru je ale na JWS co dál rozvíjet – aby např. mohl správce systému nadefinovat systémovou politiku, kterou uživatel nebude moci přebít (např. na disk smí přistupovat jen aplikace jménem XYZ podepsaná certifikátem ABC). Něco už je možné definovat, ale mám pocit, že uživatel to může vždy přebít.
    Ani proti JWS nic nemám, nevadí mi, ale měl bych kdyby se to začlo nějak masivně rozmáhat, což nejspíš nezačne, bude to hlavně u těch programů, které "musí" být multiplatformní. Ty ostatní nebudou tahat své vlastní kolo s sebou, ale mohou využít existující nativní prostředky systému.
    O rozmáhání mimo platformu Java mne ani nenapadlo řemýšlet. Ono je JWS k Javě vázáno jak plusy, tak mínusy. JWS muselo vzniknout, aby bylo vůbec možné nějak multiplatformě jednotně šířit a instalovat Java programy. Na druhou stranu, téhle nutnosti se pěkně využilo a JWS tak přináší pro Java aplikace funkcionalitu navíc, která by bez JWS nebyla.

    Pro něco na způsob JWS ale není podmínka multiplatformnost, ale managed kód. Protože ten umožňuje, aby aplikace byly spouštěné jedním kliknutím přímo z prohlížeče – protože je možné zaručit, že ten kód nebude dělat bez uživatelova souhlasu nic škodlivého.
    Ještě mne napadá (no flame) -- FF já aktualizuji samozřejmě prostředky systému, ne nějakým jeho osobitým, se systémem neintegrovaným způsobem. (Pro běžného uživatele třeba užitečným, hlavně na Windows). Bylo by dobré, kdyby to stejně šlo i u JWS, protože -- je dobré mít na výběr, že (s tím jistě každý souhlasí). Není dobré aby autor aplikace někomu vnucoval jen ten "jeden správný koncept" jakože "všechno udělám já JWS, zaktualizuji se když mě spustíš, nainstaluji se atd.". Pokud tohle jde i u JWS (nevím, tolik do toho nevidím) tak s tím nemám problém, JWS je prostě fajn alternativa.
    To je věc, která mne v Linuxu na FF a eclipse štve – že se spolu neustále perou aplikační a distribuční způsob aktualizace aplikace a pluginů. Ne že by to nešlo vyřešit, ale zpravidla jedině tak, že jeden ze způsobů aktualizace „zabijete“.

    U JWS nemůže způsob aktualizací přímo řídit uživatel, v JNLP souboru stanoví autor, zda se aktualizace budou instalovat automaticky, nebo po odsouhlasení uživatelem – a pokud uživatel aktualizaci odmítne, zda se spustí stará verze, nebo nic. uživatel to může obejít vytvořením vlastního JNLP, ale to je poněkud nesystémové.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.