abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 524 hlasů
     Komentářů: 22, poslední dnes 10:06
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    25.6.2008 09:46 Jiří Veselský | skóre: 30 | blog: Jirkovo | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DNS, reverz, mail a záložní konektivita

    Nechci tuhle techniku příliš obhajovat... ale to zdůvodnění mi přijde příliš slabé pro označení daného admina všemi těmi hezkými slovíčky :)
    Můj názor na tento způsob filtrace vychází z dlouholetých zkušeností, zkusím jej vysvětlit jinak a lépe.

    Jak už upozornil kolega Jirsák, filtrace spamů má dvě strany - počet/procento správně odmítnutých spamů a počet/procento nesprávně odmítnuté validní pošty. Realita je taková, že celá řada různých firemních mailservříků má v DNS záznamech různé nekonzistence a chaosy. Nasadím-li nějakou kontrolu založenou na konzistenci IP adresy mailserveru, DNS záznamů a například ještě identifikace serveru v HELO/EHLO, skutečně budu odmítat velké množství mailů, a v nich bude drtivá většina spamů. Problém je ale ten, že touto technikou sice odblokuju významné procento (10? 50?) spamů, v absolutních číslech třeba tisíce denně, ale zároveň odmítnu nevýznamné procento validních mailů z různých českých domén, v absolutních číslech třeba deset denně.

    Na první pohled to vypadá jako úspěch - když se kácí les, holt lítají třísky. V praxi to ale vede k tomu, že každý z těch deseti denně neprávem odmítnutých mailů někomu konkrétnímu způsobí nějaký konkrétní problém, někdo si někomu bude stěžovat, někdo to někde s někým bude muset řešit, atd. atd. Našeho zákazníka srdečně nezajímá, že jsme poštu od jeho obchodního partnera odmítli proto, že obchodní partner má blbě nastavené údaje v DNS a jeho mailserver je tedy pro nás podezřelý. Zákazník to nebude vnímat jako problém správce serveru svého obchodního partnera, bude to (a nejspíš právem!) vnímat jako problém náš.

    V konečném důsledku mě těch deset odmítnutých mailů bude stát více problémů, práce a potíží, než kdybych je přijal i s tou tisícovkou spamů navíc.

    Možná bych byl ochoten uznat (ale musel bych být v hodně benevolentní náladě), že pokud bych spravoval svůj malý mailservřík pro sebe a rodinu a pět kámošů, tak bych na něm možná tuto kontrolu byl ochoten nasadit s vědomím, že v tomto případě to asi nebude ničemu moc vadit. Ale spravuji-li produkční mailservery s desetitisíci účtů, opravdu si tento typ ochrany dovolit nemůžu. Pokud tedy nějaký správce na velkém produkčním mailserveru tuto ochranu používá, je podle mě to všechno, co jsem už byl řekl.

    Mohu-li se posunout už spíše do spekulativní roviny, je celý problém v tom, že řada správců různých mailserverů, DNS a podobně prostě není pro tuto práci dostatečně kompetentní. Webové rozhraní hostera jim nabízí spoustu klikaču pro kouzla s DNSkou, konfigurační dialog mailserveru jim nabízí spoustu checkboxů, šmudlíků a pudlíků pro různé "ochrany" - a ten člověk si mnohdy vůbec není vědom toho, co přesně vlastně těmito volbami konfiguruje, a jaké jsou plné důsledky takového nastavení. Tyto řekl bych alchymistické experimenty s nastaveními, kterým pořádně nerozumím, vedou v konečném důsledku k řadě na prvních pohled neviditelných chyb a potíží, které dlouho, obtížně a pracně diagnostikuje a snaží se řešit někdo, kdo je nezpůsobil...

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.