abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 4
    dnes 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 401 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    21.8.2008 08:48 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky RAID?
    Klasické desktopové SATA disky mají docela pomalé seeky. Pokud SATA, tak buď WD Raptor nebo ještě nejnovější desktopový Seagate Barracuda 7200.11, možná Barracuda NS.

    Rychlejší seeky mají enterprise-grade disky, například Seagate Cheetah. V dnešní době bych doporučil SAS interconnect.

    Rychlé seeky můžou mít docela výrazný vliv při současném přístupu několika pracovišť do RAIDu.

    Disky s rychlými seeky, ať už Cheetah nebo Raptor, mívají nižší kapacitu, takže na 1 TB jich potřebujete víc kusů. Taky jsou relativně drahé. Oproti tomu desktopové Barracudy jsou dneska nehorázně levné. Takže když koupíte čtyři Barracudy a zjistíte, že Vám nestačí výkon a chtělo by to Cheetahy, tak Vás nebude tolik mrzet, že jste koupil Barracudy zbytečně - nota bene, ve firmě se určitě najde pár lidí, kteří ocení nový a rychlý systémový disk :-)

    Pokud chcete mít v RAIDu nějakou redundanci, doporučuji RAID5 nebo RAID6, u velkých bloků dat by to nemuselo mít až tak hrozný vliv na průchodnost (dnešní IO procesory v RAIDech zvládají surový XOR docela rychle). Rychlost pro sekvenční zátěž bude srovnatelná s RAID 0. Nebo použijte RAID 10 (ale obětujete polovinu kapacity na redundanci).

    Učebnicová poučka: pokud chcete mít data v suchu, pořizujte pravidelně nezávislou zálohu.

    Jako vhodný RAID pro tyto potřeby bych doporučil Arecu ARC-1212 (čtyřkanál) nebo ARC-1222 (osmikanál). Podobný výkon bude mít Adaptec 5805. Tyhle RAIDy mívají okolo 256MB RAM onboard bez možnosti rozšíření. Pokud chcete rozšiřitelnou RAMku na RAIDu, mrkněte se na vyšší modely u Arecy, třeba 1680 series. 2GB DIMM nebo SODIMM (ECC unbuffered) stojí dneska pár stovek a s výkonem to udělá divy.

    http://www.areca.com.tw/products/pcietosas1680series.htm

    Zmiňuju záměrně SAS RAIDy, protože nejsou výrazně dražší než starší SATA-only RAIDy, jsou oproti nim znatelně výkonnější a můžete je zkombinovat jak se SATA tak se SAS disky, podle toho jak rychlé potřebujete seeky a kolik máte peněz.

    Určitě bych se poohlédl po nějakých hot-swap rámečcích. Pokud nechcete nějakou značkovou nebo poloznačkovou skříň (třeba SuperMicro), zkuste třeba tyhle SASové rámečky od Chieftecu (patrně mají i failure LEDky):

    http://www.chieftec.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=296&Itemid=562

    Pokud použijete 4 nebo více disků, počítejte s tím, že Vám časem nějaký odejde. V tu chvíli Vám přijde k duhu veškerý komfort, který od řadiče a šuplíků můžete získat.

    Pochopil jsem správně, že to bude sloužit ve fileserveru? Pokud to bude linuxový stroj, tak jako filesystém bych doporučil asi XFS. Možná zkuste změnit velikost sektoru na RAIDu z 512B na 4 kB, pokud Vám to RAID dovolí (možná jenom u polí nad 2 TB) - mělo by to zvednout sekvenční průchodnost FS i RAIDu.
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.