abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    22.4.2009 09:59 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak nastavit jednoduchy firewall a nat na debianu?
    jeste v tom presmerovani 80 na port 8080 se musi nekde psat zdroj a cil cili kam bych mel napsat eth0 a eth1 nebo on to linux pozna sam?
    Síťová zařízení tam být uvedená nemusí, pak se to týká kteréhokoli zařízení. Zařízení se tedy uvádějí jen v případě, kdy chcete pravidla uplatnit jen na nějaké konkrétní zařízení. Např. pokud víte, že pouze jedno rozhraní je připojené do internetu, můžete pravidla proti útokům z internetu nastavit jen na tomto zařízení.
    - nejdriv na verejnou sitovku eth0 zakladal vsechno prichozi a pak postupne zadaval radek po radku na jaky porty povolim pristup

    jmenovite: 21-ftp,443-ssl, 22 ssh, 80 web, 53 dns, 5190 icq, 110, 25 (mail) atd.
    To se dělá tak, že řetězci INPUT nastavíte jako výchozí politiku DROP (zahazování paketů), a pak pomocí jednotlivých pravidel povolíte jednotlivé porty. Firewall pak prochází jednotlivá pravidla, pokud se nějaké uplatní a má cíl ACCEPT, REJECT nebo DROP, procházení skončí a další pravidla se neuplatňují. Pokud nevyhoví žádné z pravidel, uplatní se výchozí politika příslušného řetězce.

    Ještě je potřeba správně zacházet s tím, že pakety v jednom TCP spojení (případně UDP dotaz–odpověď) jdou ve dvou směrech a je nutné mít na firewallu povolené oba směry. Pokud chcete filtrovat jen příchozí provoz, dělá se to zpravidla tak, že filtrujete jen v řetězci INPUT a v OUTPUT necháte vše povolené. Záleží pak na tom, zda předpokládáte nějakou komunikaci zahajovanou z vašeho počítače, nebo ne. Ale minimálně DNS dotazy tam asi budete chtít mít povolené, možná i přístup na web atd.

    Ještě je dobré si rozmyslet, zda budete pakety odmítat DROPem (paket pouze zahodí a nedá odesílateli žádnou zprávu), nebo REJECETem (paket zahodí, ale pošle zpět ICMP paket port nedostupný, jak je to správně podle doporučení). REJECT je sice správnější a vstřícnější k omylům druhé strany, ale zase hrozí, že váš počítač zaplaví nějakého chudáka falešnými zprávami (stačí, že někdo na váš počítač z mnoha počítačů pošle požadavek na zahájení spojení se zfalšovanou zdrojovou IP adresou).
    #na výstupu nic nefiltrovat, na vstupu jen povolené
    iptables -P INPUT DROP
    iptables -P OUTPUT ACCEPT
    
    #povolení příchozího řídícího spojení pro FTP – neřeší datové spojení. Pokud je povolen OUTPUT a na INPUTU navázaná spojení, bude fungovat nepasivní mód FTP
    iptables -A INPUT -p tcp --dport 21 -j ACCEPT
    
    #povolit příchozí spojení SSH, SMTP, HTTP, POP3, HTTPS
    iptables -A INPUT -p tcp --dport 22 -j ACCEPT
    iptables -A INPUT -p tcp --dport 25 -j ACCEPT
    iptables -A INPUT -p tcp --dport 80 -j ACCEPT
    iptables -A INPUT -p tcp --dport 110 -j ACCEPT
    iptables -A INPUT -p tcp --dport 443 -j ACCEPT
    
    #povolit příchozí dotazy DNS přes UDP; přes TCP na stejném portu se dělá transfer zóny, je nutné povolit, pokud se používá tato technologie přenosu na záložní DNS servery nebo k testovacím nástrojům
    iptables -A INPUT -p udp --dport 53 -j ACCEPT
    
    #povolit pakety související s existujícím spojením – typicky příchozí pakety spojení navázaného z tohoto PC, tím se umožní libovolný odchozí TCP provoz
    iptables -A INPUT -p tcp --state ESTABLISHED, RELATED -j ACCEPT 
    
    #povolit příchozí odpovědi DNS
    iptables -A INPUT -p udp --sport 53 -j ACCEPT 
    

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.