abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 579 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    25.6.2010 08:03 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: iSCSI, multipath a RDAC
    Ohledně vypnutí MSI, to podle mého znamená, že na dané kombinaci prostě MSI nefunguje správně, a pokud to zpočátku nabootuje a nějak to jede a shnije to až po čase, tak za to nejspíš může koncová periferie, která MSI generuje (tj. zde FC adaptér). To že vypnete MSI, to znamená, že přešaltujete na emulaci drátových IRQček (pokud se jedná o PCI-e HBA, je to vždy jenom emulace). Sice máte delší latenci interruptů a možná vyšší zátěž na PCI (nechci tvrdit že automaticky nižší průchodnost blokového zařízení) ale hlavně to jede. Ještě by se mohlo stát, že v téhle konfiguraci bodou IRQčka sdílena mezi několika zařízeními... (kvůli nízkému počtu linek na IO(x)APICu v south bridgi, který je k emulaci zneužíván) => výkon nic moc, ale asi se nedá nic dělat.

    Ohledně pomalých reakcí multipath na iSCSI: pokud si správně pamatuju, na klasickém SCSI býval "SCSI command timeout" nějaké desítky sekund, možná minuta. Nejedná se náhodou o přirozenou vlastnost SCSI vrstvy? Pokud se týče iSCSI, tam by se teoreticky reakce na poruchy L1 dala akcelerovat sledováním PHY přes MII (viz miimon) - ale je to o pár vrstev níž než traffic iSCSI a přímá logická vazba na iSCSI relace je netriviální, pochybuju, že se to takto hlídá. Zdrojáky iSCSI a multipath modulů (rdac) jsem nečetl...

    Ohledně průchodnosti: bavíme se o 1Gbps síťovkách? Pokud ano, 85 MBps Vám připadá málo? Mě to připadá řádově na stropě jednotlivé síťovky :-) Pokud máte navázány řekněme dvě iSCSI relace, každou přes jinou síťovku, tak jste možná omezen kapacitou jednotlivé síťovky. Pokud chcete ze dvou síťovek vytáhnout dvojnásobek, musel byste nějak zařídit balancing mezi relacemi. Zároveň záleží na tom, jakým provozem testujete průchodnost. Při sekvenčním čtení jediným vláknem se sice Linux snaží o nějaký read-ahead, ale v podstatě se neuplatní TCQ, takže nelze "nafrontovat požadavky do obou iSCSI relací paralelně" - prostě protože se těch požadavků nesejde dostatek. Při čtení více vlákny se paralelní frontování do více iSCSI relací použít dá - ale pokud si nedáte pečlivě záležet, tak zas budou paralelní relace číst každá z jiného místa disku, tzn. disky budou muset seekovat, což může průchodnost dramaticky srazit. Kolik disků je v tom RAIDu a jakých? Kromě toho, pokud si správně pamatuju z mého jediného historického pokusu o load balancing přes dm-mpath, balancing mezi SCSI cestami funguje v režimu "round robin", kdy se vždycky do jedné cesty pošle dávka N požadavků, pak se přepne na alternativní cestu, a zase N požadavků. Hodnotu N lze konfigurovat, ale doporučená hodnota je v každém případě výrazně vyšší než 1, aby se round-robin algoritmus nemusel volat pro každý požadavek extra (kvůli zátěži CPU). Potažmo se dvěma čtoucími vlákny se load balancing taky moc neuplatní :-) Domnívám se, že by to šlo otestovat sekvenčním *zápisem*. Při něm se uplatní write-back, takže VM/IO vrstvy vygenerují z jednoho zapisujícího vlákna sérii požadavků na IO. Pokud budou rozumně nastavené hloubky front (detaily z hlavy nedám) tak by mělo docházet k rozkládání mezi obě linky / SCSI cesty. Pokud testujete zápisem a máte v serveru hodně RAMky, musíte zapisovat mnohem větší soubor, než je velikost RAM, a po spuštění testu chvíli počkat, než se ustálí tok dat (než se buffery v RAMce zaplní po strop) - alternativně lze použít "direct IO", pokud ho lze při zvoleném způsobu generování zátěže nastavit (a nejsem si jist, jestli náhodou zároveň nevykostíte TCQ na úrovni operačního systému). Dále pokud nechcete testovat schopnost disků seekovat, doporučuji zapisovat nikoli skrz filesystém, ale přímo DDčkem apod. sekvenčně na blokové zařízení.

    A propos, průchodnost iSCSI: jaké používáte MTU?

    Jinak už jsem taky zaslechl, že některé "lepší" storage záměrně omezují průchodnost "per host" (nebo snad per flow, nebo per co vlastně) na nějakých 100 MBps - na rozhraní FC 4Gb. Pokud Vám tohle nevyhovuje, tak zlatá Areca. Já vím - je to jako srovnávat limuzínu s Trabantem...
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.