abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    24.7. 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (29%)
     (25%)
     (5%)
     (5%)
     (5%)
     (2%)
     (2%)
     (27%)
    Celkem 131 hlasů
     Komentářů: 16, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    25.6.2010 08:03 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: iSCSI, multipath a RDAC
    Ohledně vypnutí MSI, to podle mého znamená, že na dané kombinaci prostě MSI nefunguje správně, a pokud to zpočátku nabootuje a nějak to jede a shnije to až po čase, tak za to nejspíš může koncová periferie, která MSI generuje (tj. zde FC adaptér). To že vypnete MSI, to znamená, že přešaltujete na emulaci drátových IRQček (pokud se jedná o PCI-e HBA, je to vždy jenom emulace). Sice máte delší latenci interruptů a možná vyšší zátěž na PCI (nechci tvrdit že automaticky nižší průchodnost blokového zařízení) ale hlavně to jede. Ještě by se mohlo stát, že v téhle konfiguraci bodou IRQčka sdílena mezi několika zařízeními... (kvůli nízkému počtu linek na IO(x)APICu v south bridgi, který je k emulaci zneužíván) => výkon nic moc, ale asi se nedá nic dělat.

    Ohledně pomalých reakcí multipath na iSCSI: pokud si správně pamatuju, na klasickém SCSI býval "SCSI command timeout" nějaké desítky sekund, možná minuta. Nejedná se náhodou o přirozenou vlastnost SCSI vrstvy? Pokud se týče iSCSI, tam by se teoreticky reakce na poruchy L1 dala akcelerovat sledováním PHY přes MII (viz miimon) - ale je to o pár vrstev níž než traffic iSCSI a přímá logická vazba na iSCSI relace je netriviální, pochybuju, že se to takto hlídá. Zdrojáky iSCSI a multipath modulů (rdac) jsem nečetl...

    Ohledně průchodnosti: bavíme se o 1Gbps síťovkách? Pokud ano, 85 MBps Vám připadá málo? Mě to připadá řádově na stropě jednotlivé síťovky :-) Pokud máte navázány řekněme dvě iSCSI relace, každou přes jinou síťovku, tak jste možná omezen kapacitou jednotlivé síťovky. Pokud chcete ze dvou síťovek vytáhnout dvojnásobek, musel byste nějak zařídit balancing mezi relacemi. Zároveň záleží na tom, jakým provozem testujete průchodnost. Při sekvenčním čtení jediným vláknem se sice Linux snaží o nějaký read-ahead, ale v podstatě se neuplatní TCQ, takže nelze "nafrontovat požadavky do obou iSCSI relací paralelně" - prostě protože se těch požadavků nesejde dostatek. Při čtení více vlákny se paralelní frontování do více iSCSI relací použít dá - ale pokud si nedáte pečlivě záležet, tak zas budou paralelní relace číst každá z jiného místa disku, tzn. disky budou muset seekovat, což může průchodnost dramaticky srazit. Kolik disků je v tom RAIDu a jakých? Kromě toho, pokud si správně pamatuju z mého jediného historického pokusu o load balancing přes dm-mpath, balancing mezi SCSI cestami funguje v režimu "round robin", kdy se vždycky do jedné cesty pošle dávka N požadavků, pak se přepne na alternativní cestu, a zase N požadavků. Hodnotu N lze konfigurovat, ale doporučená hodnota je v každém případě výrazně vyšší než 1, aby se round-robin algoritmus nemusel volat pro každý požadavek extra (kvůli zátěži CPU). Potažmo se dvěma čtoucími vlákny se load balancing taky moc neuplatní :-) Domnívám se, že by to šlo otestovat sekvenčním *zápisem*. Při něm se uplatní write-back, takže VM/IO vrstvy vygenerují z jednoho zapisujícího vlákna sérii požadavků na IO. Pokud budou rozumně nastavené hloubky front (detaily z hlavy nedám) tak by mělo docházet k rozkládání mezi obě linky / SCSI cesty. Pokud testujete zápisem a máte v serveru hodně RAMky, musíte zapisovat mnohem větší soubor, než je velikost RAM, a po spuštění testu chvíli počkat, než se ustálí tok dat (než se buffery v RAMce zaplní po strop) - alternativně lze použít "direct IO", pokud ho lze při zvoleném způsobu generování zátěže nastavit (a nejsem si jist, jestli náhodou zároveň nevykostíte TCQ na úrovni operačního systému). Dále pokud nechcete testovat schopnost disků seekovat, doporučuji zapisovat nikoli skrz filesystém, ale přímo DDčkem apod. sekvenčně na blokové zařízení.

    A propos, průchodnost iSCSI: jaké používáte MTU?

    Jinak už jsem taky zaslechl, že některé "lepší" storage záměrně omezují průchodnost "per host" (nebo snad per flow, nebo per co vlastně) na nějakých 100 MBps - na rozhraní FC 4Gb. Pokud Vám tohle nevyhovuje, tak zlatá Areca. Já vím - je to jako srovnávat limuzínu s Trabantem...
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.