abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 577 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    8.7.2009 20:56 honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: perzistence provadeciho planu v pgsql

    dekuji za reakce a dodam kratke vysvetleni. Ve firme se uvazuje o prechodu ze stareho servru informix (7.x) na neco noveho. 

    Dosavadni software vyuzivalo ESQL a jak ze starych casu znamo, je v prelozenem kodu jiz vytvoreny plan 'obsazen'. Nenastava tedy problem, ze by se musela provadet sprava vyhotovenych planu. ESQL-statements jsou samozrejme svou podstatou jiz 'prepere', o to se staraji jiz nutnost pouziti host-variables.

    Pri analyze pgsql jsme se puvodne domnivali, ze prepare statements je mozno pouzit pouze na urovni SPI. Nyni po studiu nekterych clanku (napr. p.Zak/root) a po prispevku pana Stehuleho zde tomu rozumim tak, za i libpq podporuje prepare-statements, _ale_ o spravu planu se musi starat uzivatelske software (pgsql databaze to nedela sama).

    Mimojine, na libpq jsme prisli oklikou, protoze jsme samozrejme chteli zkusit vyuzit ESQL podporu v postgresql a k nasemu prekvapeni ta implementace vubec nepracuje tak, kak se to drive delalo (prelozeny kod plan neobsahuje) - a dalsi analyzou jsme zjistili, ze ESQL implementace v pgsql vyuziva libpq, tam je mozno tedy vyuzit prepare statement ale v kratkosti jsme nikde nenasli tu spravu tech planu v ESQL interfaci.

    Podle prispevku pana Stehuleho to vypada, ze by nase starost, aby nas kod byl jiz 'hotovy k pouziti' , neni tak opravnena, podle jinych prispevku zde to ovsem jine databaze delaji. Takze vlastne zase clovek nevi co :-)

    Rad bych se ohledne pgsql zeptal jeste na jednu vlastnost. V informix bylo mozne napr. v SELECT statement pouzit jako host_variable normalni C-strukturu. Tato struktura byla samozrejme 'chytre' vytvorena tak, ze jeji prvky byly prave obsahy nacitanych udaju z tabulky. (priklad - select a,b,c,d from t.x ...) SELECT statement tedy nacetl najednou vsechny udaje (obsah sloupcu a,b,c,d do prvku struktury) bez toho, aniz by se musel v nejake smycce dodany vysledek rozhodit  do jednotlivych promenych.

    Existuje nejaky podobny mechanismus v pgsql.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.