abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.7. 14:22 | IT novinky

    Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (27%)
     (25%)
     (6%)
     (5%)
     (5%)
     (2%)
     (2%)
     (29%)
    Celkem 125 hlasů
     Komentářů: 16, poslední dnes 15:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.9.2009 19:09 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externí PS/2 klávesnice připojená do USB

    Podle mého by se dalo otestovat zasunutím pouze převodníku bez připojené klávesnice, zda ta věc je pasivní redukce nebo zda obsahuje USB endpoint device. Pokud bude Linux hlásit přítomnost zařízení i bez připojené klávesnice, tak tam zřejmě nějaký šváb bude. 

    Jiná věc je, že v této cenové kategorii (okolo 100 Kč a níž) se prodává spousta USB cetek (hlavně přes e-shopy) na tom principu, že za ty prachy nemá cenu to ani reklamovat, protože vnitrostátní dopravné zpátky k prodejci je dražší. Číňani se nestyděj to dodávat ačkoli to v podstatě ani omylem nefunguje, a to systematicky celá série (patrně se výstupní kontrola kvůli ceně redukuje na nulu). Nějaký šváb tam sice je, jeví základní známky vegetativního života, ale rozhodně nefunguje správně. Produkťáci u místních distributorů nemají čas / možnost / mentální schopnosti to testovat nebo sledovat reakce zákazníků, takže toho vemou 50 ks a ono se to časem nějak prodá... a reklamovat u zahraničního dodavatele (třeba jenom v Německu) dost možná nemá smysl, jednak opět kvůli dopravnému (v rámci EU odhadem šestinásobek naší vnitrostátní stokoruny) a druhak proto, že by zahraniční dodavatel (distributor) patrně taky prostě jenom poslal odpovídající počet náhradních nových kusů téže sračky, aniž by cokoli testoval...

    Ale pokud jste to koupil někde na ulici, chodíte kolem toho krámu často a máte účet, tak bych jim to šel omlátit o hlavu. Kamenný krám má vědět co prodává a má být připraven řešit reklamace, od toho si účtuje vyšší ceny.

    Podle mých zkušeností Linux i v oblasti debugování USB hardwaru ruluje - a to díky své přirozené tendenci k ukecaným výpisům úplně všeho (a to i s vypnutými debugovacími hláškami v USB subsystému). A třeba lsusb je taky výborná věc. Oproti Windowsům je to jak ponor pod hladinu s potápěčskýma brejlema. Standardní USB zařízení (typické device classes jako mass storage nebo HID) mají pod moderním Linuxem fungovat "od přírody" bez nějaké instalace modulů nebo nastavování. Pokud to "divně hnije", hledejte chybu daleko spíš v hardwaru než v Linuxu. USB subsystém Linuxu je v dnešní době velice příjemně stabilní.

    Ohledně klávesnic: taky si pečlivě vybírám. Býval jsem zvyklý na standardní klávesnici s velkým enterem, bez Windowsích kláves, se standardním rozložením a umístěním bloku PgUp/PgDn/Home/End/Ins/Del, s přiměřeným chodem kláves a dobrou reakcí na úhoz (bez opakování a bez vynechávání). Taková se dneska docela těžko hledá v záplavě různých šišatých a lesklých multimediálních nesmyslů a superlevných modelů s mizernou spolehlivostí a nestandardním rozložením vedlejších kláves. Zejm. pokud navíc chcete USB konektor. Kolikrát třeba i zjistím na webu čínského výrobce, že USB varianta (údajně) existuje, ale místní distributor prodává jenom PS2 variantu... Naposledy jsem koupil tuhle

    http://www.sws.cz/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=213815

    a docela to jde. Reakce kláves není úplně dokonalá, mám pocit že jsem zažil lepší, a to u podobně levných klávesnic. Pokud máte někdo tip, kde koupit novou klávesnici bez Windows kláves mezi CTRL a Alt, budu moc vděčný :-)

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.