abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 580 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    16.12.2009 10:49 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doporucte RAID pro max 3 disky
    Ta cache v hardwarovém RAIDu je lepší než drátem do oka. V RAIDu 5 i v mirroru. 256 MB v dnešní době není moc, samotné disky mají dnes 16 - 64 MB. Nicméně HW RAID s DIMMem (rozšiřitelný na 1-2 GB) má zbytečně moc diskových kanálů a je už dost drahý. Ona ta cache v RAIDu taky má jenom omezený vliv - dokáže rozložit writeback IOps v čase, čili pomůže u "dávkovité" zátěže, ale jak jednou RAID trvale zásobujete větším počtem IOps než kolik zvládají mechaniky disků, tak ta cache stejnak moc nepomůže. Dobrým řazením požadavků, když máte řádově gigabajty cache v RAIDu, natáhnete IOps disku podle typu řekněme na 3-10násobek základní zcela náhodné hodnoty, podle modelu disku (desktopové disky škálují hůř než enterprise, hodně dobře škáluje třeba Velociraptor, ale u něj zas lidi občas nadávají na spolehlivost).

    RAID1+spare vs. RAID5: RAID1 bude mít v "random write" zátěži lepší průchodnost než RAID5. Sequential write naopak může být lepší u RAID5 (záleží, jak výkonný HW RAID použijete). Při čtení tak nastejno (mirror při čtení rozkládá seeky mezi oba disky). RAID1 má statisticky maličko lepší spolehlivost (při stejných discích). Z "hardwarového" mirroru se Vám v krizi spíš povede zachránit data holýma rukama (když umře řadič). Čili zhruba jedinou výhodou varianty RAID5 je dvojnásobná kapacita.

    HW RAID vs. SW RAID: s dobrým hardwarovým RAIDem máte šanci dostat trochu lepší komfort, ale v dnešní době (mdadm) jde spíš o zvyk. Taky třeba fsck při startu na degradovaném poli mi u hardwarového RAIDu klapne spíš než u nativního RAIDu pod Linuxem... (osobní zkušenost) Jako značku HW RAIDu bych doporučil nějakou Arecu, buď ARC-1200 dvoukanál SATA nebo ARC-1212 čtyřkanál SAS/SATA.

    7200RPM SATA vs. 15kRPM SAS: desktopové disky mají velikou kapacitu a cca 60 IOps. Enterprise disky mají mrňavou kapacitu a holá mechanika cca 100-130 IOps (navíc obecně líp škáluje při větší zátěži a správném řazení požadavků). Zejména pokud sledujete poměr IOps per TB, je rozdíl hodně výrazný. BTW nejnovější 2TB Barracudy XT pracují se svou vlastní keší a NCQ znatelně líp než třeba 1.5TB Barracuda 7200.11.

    RAID 10 přes 3 disky? A to jste viděl kde? :-) RAID 10 potřebuje násobek dvou (několik mirrorů strajpnutých dohromady). Jo RAID 10 přes 4 disky, to by byla jiná. Fajn IOps. Lepší spolehlivost při shodné kapacitě má RAID6, ale ten je zase pomalejší, hlavně při náhodném zápisu...
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.