abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 595 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.1.2010 11:50 pht | skóre: 48 | blog: pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zabezpecenie intranetu (Apache + PHP + MySQL)
    Pak ale nevadí ani to, když to někdo obejde kvůli chybně napsané logice aplikace.

    Ne, to nevadí.
    To pak ale znamená pro každou jednotlivou činnost nadefinovat extra uživatele a přidělit mu práva.

    Ne uživatele ale kontext a ano, separace práv je jeden z nástrojů které použijete. A nemusíte to tak dělat se vším, jen s rizikovými operacemi. V operačním systému také nemusíte separovat práva pro "sed" zavolaný z bashe, ale pro "passwd" už ano.
    Ono když můžu v kontextu aplikace spustit libovolný kód, můžu si tam spustit i kód, který bude sledovat a uchovávat hesla uživatelů, kteří se prostřednictvím aplikace přihlašují k databázi
    To není nutně pravda. Pokud je aplikace udělaná dobře, tak po autentizaci můžete dostat jiný kontext pro každého uživatele. Váš pracovní thread pak nebude mít prakticky právo na víc než se hrabat v té databázi, respektive k tomu, co by ta aplikace legitimně dělala.

    Ale i v tom horším případě, kdy skutečně můžu nějak znásilnit přihlašovací formulář, nebude vše tak zlé. Jednak jak jsem říkal, je toto jeden z důvodů proč se používají cerifikáty, tokeny, atd. (To platí i např. o ssh.) Pak si můžete poslouchat co chcete.

    Vaší další možností jako útočník bude počkat až se uživatel přihlásí a pak nějak převzít jeho session (útok typu "čas autentizace verzus čas použití"). Tomu se dá bránit tím, že každou důležitou operaci autorizuje uživatel separátně (např. e-banka autorizuje zvláštní SMS každou provedenou platbu atd).

    Samozřejmě pak existují postupně další a další levely útoků a ochran. Je to ale úplně jiná situace než když po první chybě v PHP skriptu mám k dispozici neomezeně celou databázi (data, hesla, ...), ne?
    To pak ale můžete tu původní děravou aplikaci vyhodit.

    To je nesmysl. Nikdo nikdy (možná až na nějaké extrémy) nic vyhazovat nebude. Bezpečnost není binární (děravá verzus bezpečná aplikace). Není ani skalární (90% bezpečná) - vyhodnocuje se vždy vzhledem k nějakým okolnostem a předpokladům a není ani statická - mění se v čase. Ergo nemá cenu nic vyhazovat, ale má cenu to postupně zlepšovat.
    přidat celou další vrstvu, která bude zajišťovat bezpečnost, aplikační logiku, ukládání dat
    Přesně tak, vrstvu za vrstvou, kde každá eliminuje nějaké riziko, ale zároveň počítá s tím, že předchozí vrstvy jsou plně v rukou útočníka.

    Příklad: nejlepší šifry (např AES) jsou odolné proti útoku, kde si útočník může nechat od Vás zašifrovat libovolně mnoho libovolných zpráv, a stejně nezjistí klíč jinak než hrubou silou. Slabší šifry se při takovémto útoku rozpadnou.

    Analogie: v mém případě databáze předpokládá, že se na ni útočník může připojit a provést libovolnou operaci, výsledek bude, že stejně bez hesla nenapáchá víc škody než by mohl přes tu web aplikaci.
    Takže když potřebuje zjistit počet nepřečtených zpráv, nemusí mít práva, která mu umožní zprávy vytvářet, upravovat a mazat.
    To lze vyřešit rolemi, pokud tohle Vaše aplikace má umět, tak se uživatel přihlásí do role pro čtení. (Může a nemusí mít jiné heslo/jiný autentizační mechanizmus než k roli pro zápis.) Výsledek ale nebude dvojnásobný počet uživatelů, jen to jedno rozlišení rolí v politice.
    Když bude administrátorovi volat dvacet lidí denně, že zapomněli heslo, bezpečnost bude nulová – bude stačit, aby mu tam takhle zavolal jako dvacátý prví útočník, a administrátor změnu provede.
    Tohle by vedlo k rozsáhlejší debatě na zamyšlení. Pravda je taková, že když každý web bude po mně chtít unikátní, bezpečné, atd. heslo (které si pak uloží plaintextově :), tak se z toho zachvíli pos*ru (některé weby i několikrát, jednou do bugzilly, jednou na fórum, ...) a buď budu používat slabá hesla, nebo je budu zapomínat. Volba "zapomněl jsem heslo" není řešení, ale obejití tohoto problému. (U aplikací, kde tato volba chybí, uživatelé zas tak často heslo nezapomínají.:)

    Samozřejmě pokud bude existovat linka, kde zavolá každý hej počkej a vyžádá si nové heslo pro kohokoliv, tak se toho moc nevyřeší. Telefonní operátoři Vás obvykle donutí přijít na pobočku a prokázat se obč. průkazem.
    Postupem času jste dospěl k tomu, že na všechno budete mít zvláštní procedury s příslušným oprávněním.
    Nemůžete chodit z extrému do extrému. Nic nemusí být perfektní, stačí aby to bylo dost dobrý. IMHO posunutí bezpečnosti z 90% aplikačních serverů směrem k db by stálo marginální úsilí a pozitivní výsledek by se dostavil poměrně brzo.
    Což budou tady v ČR jednotky aplikací, a rozhodně se v nich nevyskytuje ani PHP ani MySQL.
    Myslím si, že toho bude víc. Dále si myslím, že většina věcí u nás nebude vyvinuta u nás. PHP si svou cestu už prošlo a myslím si, že v něm lze při troše snahy psát bezpečné aplikace. MySQL je použitelné, ale trochu pokulhává. Pokud chcete víc, nic Vám nebrání použít místo MySQL třeba postgres nebo oracle. V PHP jsou ty funkce úplně stejné.

    In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.