abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.5. 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    7.5. 17:11 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 14.1 (14.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 14. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 13:44 | Komunita

    Free Software Foundation zveřejnila ocenění Free Software Awards za rok 2023. Vybráni byli Bruno Haible za dlouhodobé příspěvky a správu knihovny Gnulib, nováček Nick Logozzo za front-end Parabolic pro yt-dlp a tým Mission logiciels libres francouzského státu za nasazování svobodného softwaru do praxe.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    7.5. 13:11 | IT novinky

    Před 10 lety Microsoft dokončil akvizici divize mobilních telefonů společnosti Nokia a pod značkou Microsoft Mobile ji zanedlouho pohřbil.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 21:33 | Komunita

    Fedora 40 release party v Praze proběhne v pátek 17. května od 18:30 v prostorách společnosti Etnetera Core na adrese Jankovcova 1037/49, Praha 7. Součástí bude program kratších přednášek o novinkách ve Fedoře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    6.5. 21:11 | IT novinky

    Stack Overflow se dohodl s OpenAI o zpřístupnění obsahu Stack Overflow pro vylepšení OpenAI AI modelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (63%)
     (7%)
     (13%)
     (16%)
    Celkem 142 hlasů
     Komentářů: 10, poslední včera 17:35
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    1.7.2010 23:54 benn | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux přes sériový port
    Ono je lepší, pokud se jedná o slabý stroj a postačuje graficky zobrazovat jednoduché prvky, využít framebuffer nebo lépe SDL. X server by se už hodil pro multimediální programy (web prohlížeč, office atd.)
    
    Příkladů na framebuffer se dá najít velká spousta i já sám jsem dvakrát potřeboval napsat aplikaci pro framebuffer (tlačítka, textové výpisy, animované gify). Samozřejmě je opruz vytvářet základní prvky jako linky, kružnice, obdelníky atd., protože z framebufferu vyrazíte adresu videopaměti a možnost měnit paletu barev. Nevýhodou je, že už musíte spustit linux v požadovaným grafickým módu (parametrem vga=číslo módu v boot parametrech).
    
    
    Teď už bych se spíše přikláněl k SDL, kde už je podpora i audia, události, vlákna a kdo ví co. Ono i SDL vám vrátí opět adresu videopaměti a grafický prvky si musíte vytvořit sám, ale určitě nebude problém sehnat již někým napsanou knihovnu. Hodně her jsem viděl psanou pro SDL (Quake, OpenTTD, atd).
    
    
    Velikou výhodou je pak, že to jde spustit jak v systému s X serverem (je jedno jestli KDE, gnome, xfce) tak i bez něj (nezapomenout povolit framebuffer). Ale samozřejmě musí být přítomna knihovna SDL. Já sám jsem grafickou část ladil pohodlně na PC s X a pak jsem to crosscompiloval pro jinou architekturu bez X serveru. Podařilo se mě zprovoznit i gamesu prboom což je linuxová verze DOOMa fungující na SDL. Ale to spíše ze zvědavosti, jak moc silnej je industry CPU.
    
    
    Další alternativou je i DirectFB fungujicí na framebufferu a nepotřebuje X server. Já jej jenom bezproblémově cross zkompiloval a otestoval jejich examply, ale moc jsem se tomu nevěnoval. 
    
    
    Tohle je spíše už pro samostatnou diskuzy. Taky záleží co si můžete dovolit udělat s tím PC. 
                

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.