Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Co by mě ale zajímalo je, jestli to celé bylo vymyšlené od začátku, nebo to prostě jenom vyplynulo ze situace. Kdyby to totiž byl plán, tak je to pěkná sprosťárna. Tržní kapitalizace Nokie byla "před Elopem" okolo 40mld, teď je cca 33mld, tzn. kdyby chtěli koupit celou Nokii, ušetřili si jedním tiskovým prohlášením nějakých 7mld, které "vytunelovali" od vlastníků akcií. Pro MS brilantní tah, pro akcionáře prasárna.Já si původně myslel, že je to jen přirozená reakce, ale když si to takhle dává člověk do souvislosti a podívá se na ty grafy… no začínám si čím dál víc o tom myslet svoje. Ostatně by to asi nebylo poprvé (u kolika firem z nichž jsou dnes oddělení Microsoftu nebo už prošli trávícím traktem úplně to vypadalo podobně? V Microsoftu přece jen většinou nesedí mistři na kód, ale mistři obchodu). Spíš mě napadá, zda-li by takové praktiky neměly být postaveny mimo zákon.
Spíš mě napadá, zda-li by takové praktiky neměly být postaveny mimo zákon.No, Elopa si tam dosadili akcionáři, takže to je vlastně jejich blbost, že si takto znehodnotili firmu. Není koho žalovat...
Navíc je známo, že Nokia díky svým akvizicím držela klíč k některým zajímavým projektům do kterých se vkládaly nemalé naděje (, které čistě náhodou lezly do zelí Moftu) a ihned po převzetí
bylo oznámeno jejich okamžité zrušení. Deus ex machina (teda minimálně pro Moft určitě).
Začínám cítit čím dál tím větší smrádek v pozadí. Umělé podhodnocování ceny konkurence s úmyslem výhodného kupu a likvidací konkurenčních produktů, pokud není nezákonné, tak se určitě aspoň není v souladu s tržními principy a dobrými mravy.
O tom, že Nokia N950 a MeeGo nebude už nepochybujuA nebo ještě horší možnost, že bude a bude záměrně krypleno.
(osobně jsem nikdy nechápal co někdo může mít na produktech od Nokie)No nevím jak chytré telefony (ty mě přijdou obecně pitomé), ale jejich "hloupé" telefony jsou mnohokrát použitelnější, než LG nebo Samsungy (o menších výrobcích nemám tucha, Motorolu nebo Sony jsem v pazouře neměl). Zkrátka mi na nich nic nechybí, zatímco zejména namátkou ten zmíněný Samsung... no když nad tím zrovna nenadává otec, tak nadávám já.