abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 576 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    3.7.2010 17:22 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Univerzálnost zdrojových kódů
    Na druhou stranu za 20 let už ten kód nemusí jít zkompilovat aktuálními verzemi kompilátoru, nebo bude třeba použít všechny knihovny z doby, kdy vznikal, kód, protože API knihoven se mezitím nekolikrát změnilo. V takovém případě může být nakonec jednodušší to celé napsat znovu, protože na ten program můžou být kladeny požadavky na spolehlivost, a k tomu nestačí, že se ho "povede zkompilovat", ale musel by se nejspíš projít celý kód.

    Jako problém (v některých případech) linuxu obecně vnímám to, že není definována nějaká základní skupina knihoven vč. jejich API, která by byla na všech distribucích dostupná. Samozřejmě to neznamená zamrznutí na aktuálních verzích, jen by v případě změn API musela zůstat zachována i ta stará verze jako nějaká vrstva kompatibility.

    Na linuxu (na aktuální verzi distribuce) je problém snadno použít 5 let starou verzi aplikace, která se mezitím vyvíjela. Můžu jí chtít použít protože obsahuje nějaké funkce, které v novější verzi nejsou, nebo z jiného důvodu. Stejně tak je problém snadno (kdyby stačilo znovu zkompilovat, tak je to ještě OK, ale narazíme na nekompatibilitu knihoven, tj. nutnost část aplikace přepsat) nainstalovat dvě verze téže aplikace najednou.

    Je sporné, jestli je takový přístup vhodný (viz nedávná diskuse ohledně statické kompilace programů). Pro opensource aplikace, které jsou trvale udržovány v repozitářích distribucí je současný stav na linuxu perfekrní a v podstatě bezproblémový. Ale pro málo používané nebo unikátní věci, co někde 10 let běží a pak je chci na novém systému, to není úplně vhodné a vznikají problémy. To samé uzavřené aplikace. Můžete sice říkat, že kdyby byly otevřené tak by to bylo lepší a vyřešilo by to pomalu všechny problémy světa, ale prostě uzavřené věci tu z nějakého důvodu jsou, v reálném světě se používají v obrovské míře, a jen tak se to ai nezmění.

    Přístup MS Windows je podle mě o dost lepší pro uzavřené aplikace, nebo pro ty případy co jsem zmínil – možnost snadné instalace velmi staré verze od které mi stačí instalátor, mít nainstalováno více verzí nějaké aplikace také nebývá problém. Je fakt, že programy vytvořené pro Windows 95 lze většinou spustit i na nejnovějších Windows. Na druhou stranu pokud to nejde, tak oprava ne bez zdrojového kódu nemožná. Je ale třeba si uvědomit, že v praxi je realizace takové opravy často utopická věc.

    Microsoft se hodně snaží o zpětnou kompatibilitu, na linuxu se to bere stylem "všechno překompilujeme, a když bude třeba upravíme zdrojáky, aby to chodilo" (ale už se nemluví o tom, že tenhle přístup nejde použít pro uzavřené nebo málo používané aplikace). Chtělo by to nějak spojit výhody obou přístupů.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.