abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:11 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 142 (pdf) a HackSpace 79 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:22 | Nová verze

    Qtractor (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o Audio/MIDI vícestopý sekvencer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Nová verze

    Byl vydán svobodný kancelářský balík OnlyOffice Docs 8.1. Vedle četných oprav přináší několik funkcí včetně podpory editace textu v PDF a vytváření formulářů v PDF.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 17
    včera 12:33 | Zajímavý článek

    Daniel Stenberg, autor nástroje curl, z databáze SteamDB zjistil, že aktuálně 22 734 her na Steamu používá curl.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 19:55 | IT novinky

    Společnost Anthropic vydala Claude 3.5 Sonnet, tj. novou verzi své umělé inteligence Claude (Wikipedie). Videoukázky na YouTube. S Claude 3, stejně jak s GPT-3.5, Llama 3 a Mixtral, si lze pokecat bez přihlašování na DuckDuckGo AI Chat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 16:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.8 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 126. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube. Vypíchnuta jsou vylepšení v integrovaném poštovním klientu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 12:11 | Zajímavý článek

    Příspěvek Aukce domén – měsíc po spuštění na blogu CZ.NIC shrnuje první měsíc provozu Aukce domén .CZ. Aukcemi prošlo celkem 18 174 domén, z toho na 742 z nich byl učiněn alespoň 1 příhoz. Nejdražší aukcí byla na doménu virtualnisidlo.cz s cenou 95 001 Kč, která však nebyla včas uhrazena. Nejdražší aukcí, která byla vydražena i zaplacena je praguecityline.cz s cenovkou 55 600 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    20.6. 11:11 | IT novinky

    Před 40 lety, 19. června 1984, Bob Scheifler představil první verzi okenního systému X (X Window System). Vycházela z okenního systému W (W Window System).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 46
    20.6. 11:00 | Nová verze

    Desktopové prostředí MATE bylo vydáno ve verzi 1.28. V gitových repozitářích je sice už od února, ale oznámení vydání se na webu objevilo s několikaměsíčním zpožděním (únorové datum zveřejnění je nepravdivé). Jde o první velké vydání od roku 2021. Uživatelsky nejvýznamnější pokrok je v podpoře Waylandu.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.7.2010 18:28 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
    Rozbalit Rozbalit vše Univerzálnost zdrojových kódů
    Hotový balík můžeme používat jenom pro takovou distribuci a verzi Linuxu, pro kterou je udělaný, protože je kompilovaný proti knihovnám, které jsou v tomto Linuxu. Narozdíl od zdrojového kódu, který ještě není kompilovaný. Ten je možné použít pro různé Linuxy, protože se to vždycky nakompiluje proti takovým knihovnám, které tam jsou. Zdrojový kód je proto univerzální a přizpůsobuje se to konkrétnímu Linuxu až při kompilování nebo výrobě balíku. To se aspoň všude tvrdí. To, že je narozdíl od hotového balíku použitelný pro všechny Linuxy. Ale začínám o tom pochybovat, tak jsem se chtěl zeptat, co je na tom pravdy. Začínám se zajímat o kompilaci a o balení balíků ze zdrojových kódů. Během toho si to vždycky vyžádá nainstalovat nějaké balíčky, většinou devel-knihovny a jiné věci. Často to po nás chce doinstalovat i určité verze těch balíků. Proto je dost pravděpodobné, že takový balík v naších repozitářích ani nebude. Zdrojový kód potom může být pro některé Linuxy nepoužitelný. Kde je potom ta univerzálnost zdrojových kódů? Nebo aby takový zdrojový kód byl pro nás použitelný, museli bychom chybějící vyžádané balíčky získat z dalších zdrojových kódů. Tyto další zdrojové kódy si taky můžou vyžádat něco, co v repozitářích nemáme a tak můžeme nakonec překompilovat třeba i půlku systému. Potom místo, abychom zdrojový kód programu přizpůsobovali našemu Linuxu, tak přizpůsobujeme Linux zdrojovému kódu programu. To je potom to samé, jako pokoušet se instalovat balík, který není určený pro naši distribuci nebo verzi Linuxu. Taky si to vyžádá závislosti, které v repozitářích nemáme, ty bychom taky řešili balíkama z jiného Linuxu, ty si taky něco vyžádají a tak dále. Nakonec překopeme skoro celý systém. Nevidím v tom rozdíl. Při zpracovávání zdrojových kódů taky v hodně případech překopeme i polovinu Linuxu.
    Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.