abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    9.7.2010 13:17 Masca
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fukcionální programování

    U jazyků se silným typovým systémem (Agda, Gallina) zakóduji prakticky každou vlastnost do typů. Tudíž projde-li program typovou kontrolou, je korektní (vzhledem k vlastnostem v typech). Já programuji převážně v Haskellu a z vlastní zkušenosti vím, že dobře navržené typy umožní odhalit řadu chyb už při kompilaci. V některých případech lze například už v době kompilace zkontrolovat, že index pole bude směřovat dovnitř a ne mimo.

    To nepopírám a doporučuji pozornosti číslo 99. Toto číslo reprezentuje chybu programátora, tedy např. sčítá místo odečítá, načte čtyři byte místo dvou apod. Je to chyba algoritmu, typově je v pořádku a přesto nelze říci, že program je korektní, tj. dělá přesně to, co má a nikdy nespadne. Po uvedené filipice je překvapivé, že pro staticky typované jazyky vůbec existují testovací frameworky.

    Argument rychlosti je mimo už z principu.

    Zkušenost tento argument potvrzuje. Spoustu vlastností pak můžete testovat v době kompilace a ne až za běhu (třeba zmíněné meze polí nebo typy), což šetří čas.

    Tak tahle zkušenost by mě zajímala. Je ovlivněna velkým množstvím faktorů, ať už na straně prostředí nebo návrhu jazyka nebo kdekoliv jinde. Jak je možné, že tentýž program v C přeložený GCC a ICC je různě rychlý? Je tedy různě rychlý jazyk C? Prostým srovnáním téhož programu napsaného v různých jazycích také nelze nalézt srovnání (viz The Computer Language Benchmarks Game ), tam např. Erlang propadá, protože není stavěný na indexaci polí, přestože v rekuzivním výpočtu si tak špatně nestojí. Za pozornost rovněž stojí např. optimalizace ve Smalltalku (zejména VisualWorks a Smalltalk/X), notoricky považovaném za nejpomalejší prostředí na světě. Jsou situace, kdy neudrží dech ani C++ se svými VMT.

    Snadnou paralelizaci dnes už podporuje kdeco například C#, F#, Scala, Clojure, Haskell. Navíc v Haskellu, Clojure i .NET Frameworku máte STM. Haskell dále podporuje Nested Data Parallelism.

    Nerozporuji, že ve spoustě prostředí bude nějaká knihovna, která dokáže zařídit jak paralelizaci na jednom stroji, tak distribuci např. v clusteru. Na Erlangu je zajímavé to, že zkušenosti z prvního "Hello World" člověk použije beze změny při psaní toho clusteru, resp. mohu vzít jakýkoliv program a beze změny ho spustit na libovolně velkém clusteru. A protože je to základním prvkem prostředí, vůbec, ale vůbec to nebolí.

    Další flame na toto téma není myslím třeba. Na světě budou vždycky lidé, kteří píší ve staticky typovaných jazycích a haní dynamické a ti, kteří to dělají naopak. Většina webů se pak namastí v PHP a stejně to funguje. Někdo vdolky, jiný holky.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.