abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 41
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.8.2010 14:46 mikro
    Rozbalit Rozbalit vše Poradte jazyk / framework na tvorbu wiki-like webu
    Zdravim,

    som dlhorocny programator v "aplikacnych" jazykoch ako C, C++, C#, sem tam shell skripty a python. Minule mi ale napadla crazy idea na vytvorenie webu, a tak som sa zacal pozerat po moznostiach, kedze mam len taky povinny zaklad z html a php, co sa mi v dnesnej dobe zda malo, resp. dost neefektivne zacat programovat celu stranku from scratch, hlavne ked som videl, co sa da vytvorit v hocijakom CMS.

    Zakladne featury tej stranky by som zhrnul asi takto:

    - zalozena na wiki (ide hlavne o text a jeho formatovanie, nejake obrazky ma az tak netrapia) s dodatocnymi features

    - nove stranky sa vo wiki netvoria cez "new page" ale skor uploadovanym obsahom a vlastnymi parsermi, predstavte si napr. C++ zdrojak, ktory sa rozdeli na tokeny a kazdy z tychto tokenov (povedzme funkcie, triedy, ...) bude samostatny logicky celok / podstranka vo wiki, ktory sa bude dat editovat zvlast (proste klasika kapitoly alebo ako sa to vo wiki terminologii vola)

    - akonahle sa takato wiki stranka vytvori, je editovatelna ako klasicka, ale s dodatocnymi features -- napr. tie tokeny/kapitoly sa mozu dat navzajom presuvat (metoda z jednej triedy do druhej), premenovavat, zgrupovat atd, idealne cez jednoduchy drag & drop (cize tam je potrebna nejaka vrstva nad wiki, ktora umoznuje s tymito tokenmi pracovat, pridavat tam vlastne UI prvky (napr tlacitka) atd)

    - taktiez tam bude export, co opat suvisi s tym parserom (resp. jeho protajskom), cize asi by tam musela byt ta entita (povedzme ten C++ zdrojak) v nejakej podobe, ktora by bola jednak zobrazovatelna, ale druhak aj stale exportovatelna povodnej / rozsirenej podobe, pekne mi to vychadza na MVC model :)

    Samozrejme, je toho trochu viac, ale povedal by som, ze toto je zakladny nastrel funkcionality danej stranky. Co som doteraz zvazoval:

    1. Zobrat nieco ako MediaWiki a pridat tam pozadovanu funkcionalitu (mozno cast z nej uz je k dispozicii ako extension). Plusy: wiki cast je overena a funkcna, uzivatelia by ju poznali, je to v PHP. Minusy: netusim, ako zlozite by to bolo, hlavne keby som narazil na nieco nad ramec toho, co ide uhandlovat cez rozsirenia (trepnem hlupost, napr. keby sa nedalo len tak do wiki contentu pridat UI prvky ako buttony alebo napr ten drag&drop cez java script atd)

    2. Zobrat nejaky ten web framework ako ROR, Django, Zend, ked uz je okolo toho taky hype, pozliepat nejake komponenty dokopy a dorobit "len" ten zvysok. Plusy: mal by som moderny web ;), asi by som sa menej naPHPckoval a viac pisal v nejako vyssom jazyku. Minusy: nic o tom neviem, mozno je tam miliarda veci, o ktorej ani netusim a nakoniec to bude fakt bitch work.

    3. Pekne krasne to naozaj urobit from scratch, len s mojou chabou znalostou spominanych technologii. Wiki editacnu cast by som mozno potom nakoniec odniekadial "ukradol", zvysok by som si spravil sam. Plusy: nemusel by som moc maturovat, co a ako, kedze by som mal vacsiu cast pod svojou kontrolou. Minusy: vznikol by pravdepodobne dost zly a deravy web, kedze som fakt PHP / html lama.

    Co by ste vy, ludia skusenejsi z webovych luhov a hajov ;), doporucili? Jedinu podmienku / prosbu by som mal: ziadny flash.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.