abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 582 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    16.10.2010 14:39 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux otázky - GUI firewall, TV, balíčky,
    ad.1. Nejde o obejití, jde o nastavení pravidel a o zjistění, kam se aplikace připojuje, kdy a jak často. (a nastavení každé aplikace zvlášť). Bez toho prostě nejde žít. Bylo by fajn, kdyby to nějak nastavovalo pravidla pro linuxový firewall iptable nebo jak se tomu říká. Jde o chytání provozu směrem ven, blokování dovnitř je vždycky nastaveno napevno a není měněno, pro to žádný takový program není potřeba.
    Aplikace může spustit na pozadí Firefox, který má komunikaci povolenou, a ta data stáhnout/odeslat pomocí něj. Pokud nějaké aplikaci nevěříš tak, že potřebuješ kontrolovat, kam se připojuje, dal bych si pozor na důležitější věci - ta aplikace ti třeba může smazat nějaké soubory nebo do nich nainstalovat virus.
    ad.2. A když nemůžu na stránkách Averu stáhnout ovladače? Ty vyjmenované programy hlásí, že v systému žádná TV karta není.
    Musíš ji nejdřív rozchodit, takže zadej její typ + linux do Google. Pokud se ti to nepodaří, založ nový dotaz.
    ad.3/4. Co je to webxicht packages.ubuntu.com / packages.debian.org. Naisntaloval jsem např. Apache a chtěl bych vědět kde se co uložilo. Nebo jsem nainstaloval něco na měření teploty (přes apt-get).
    Buď dpkg -L název_balíčku nebo si balíček najdeš na zmiňovaných webech a klikneš v tabulce dole na list of files.
    Jak se instalují normální programy typu stáhnut zip, rozbalím, spustím instalátor.
    No, blbě. Přesněji řečeno - každý pes jiná ves. Obvykle je přiložen soubor README nebo INSTALL, kde jsou instrukce. Ale to je dost složité pro začátečníka, proto instaluj z repozitářů.
    Další věc je - v linuxu nemůžu stáhnout program, rozbalit a spustit? Předpokládám, že jo, ale dělá se to běžně? Máte pak ve svém domovském adresáři adresář např. Programy a v něj své programy, které se nemusí instalovat?
    V ~ mám z programů jenom Baudline a nějaké své skriptíky, které jsem si napsal, kdysi jsem tam míval ještě Firefox a Thunderbird, protože v repozitářích byla stará verze.
    Je to rychlé pohodlné
    Asi máme na pohodlnost každý jiný názor - například instalovat takto bezpečnostní aktualizace moc pohodlné není.
    vydrží reinstalaci systému, protože vše je v jednom adresáři
    Když jsem instaloval nový systém, tak jsem si vypsal seznam nainstalovaných balíčků (dpkg -l) a po instalaci jsem je předhodil APT, který je zase sám všechny nainstaloval. Jednoduché, rychlé, elegantní :-).
    ad.4. Já v domovském adresáři /home/fifi/ vidím jen .cache, .encryptfs, .Private, .wapi, a pak soubory .bash_history, .bash_logout, .bashrc, .profile, atd. no a nezdá se mi, že bych tam měl nějaké konfigurace aplikací.
    Většina z toho jsou právě ty konfiguráky.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.